,, НЕ ГО РАБИРАМ ПРАШАЊЕТО: Српски новинар потполно го збуни Харадинај

Поврзано

КОСТИС ХАЦИДАКИЦ: Грција в година зaбрaнувa плacтични производи за еднократна употреба

Грција планира до 1 јули 2021 година да ја забрани употребата на пластични производи за еднократно користење, рече министерот...

ПРОТЕСНА НОТА, НО И ИСТРАГА: Словенија и Хрватска подготвуваат формална реакција до Македонија за ckaндалозното однесување на Горјан Тозија

Словенија и Хрватска подготвуваат формална реакција до Македонија за ckaндалозното однесување на Горјан Тозија, директорот на македонската Агенција за...

ОВА Е СИТУАЦИЈА ПОД КОНТРОЛА: Во Црна Гора 28 дена нема зapaзен со кopонавирус

Црна Гора речиси еден месец без ниту еден зapазен со кopонавирус. Земјата 28 дена официјално нема регистрирано случаи на зaразени...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на економскиот форум во Беч, не можеше или не сакаше да одговори на прашањето= дали на 28 Ноември, Денот на знамето, ќе биде формирана војската на Косово.

Текот на разговорот е воден на српски јазик и го пренесуваме во целина:


Харадинај: Не го разбирам прашањето, извини

Танјуг: Беше во палн да се формира?

Харадинај: Каде постои тој план?

Танјуг: Дали тоа значи дека нема да формирате војска на Денот на знамето?

Харадинај: Ако можете поинаку да го поставите прашањето, јас ќе одговорам.Не можам да одговорам на хипотетички прашања. Тоа не е наш план.

Танјуг: Што подразбира вашиот план?

Харадинај: Нашиот план е редовна седница, и редовен процес во собраие. Не знаеме кога ќе биде. Има три закони за армија Ќе бидат во редовно време и процедура. Не е поврзано со ниеден ден посебен.

Танјуг: Дали таа војска е всушност трансформирана УЧК, односно дали е градена на тие темели?

Харадинај: Не е тоа војска, тоа е КСФ, ние го викаме Заштитен корпус на Косово. Мандатот ќе му биде да го брани Косово, ги тренираше НАТО, и сите параметри се по НАТО стандардите. Во таа војска веруваат сите кои живеат на Косово, вклучувајќи ги и србите.

Танјуг: Тоа го кажуваат медиумите ?

Харадинај: Не, извини, имаме ние податоци и извештаи.

Танјуг: Колку срби има моментално, имате ли податоци колку ги има ?

Харадинај: Тоа е нешто што го држиме за себе.

Танјуг: Тоа е тајна?

Харадинај: Го Држиме за себе.

Танјуг: Тоа е нешто што го држите за себе. Но сега кажувате дека ја напуштаат/ Колку има што напуштиле? Немате ли бројка. Зошто е важно да има срби во таа вој ска?

Харадинај: Живеат на Косово. Иначе, Косово е куќа за сите кои живеат на Косово, па и на србите. Тие ќе бидат почитувани и во таа војска, доколку ги има.

Актуелно

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

Повеќе вести