September 29, 2020, 9:49 pm

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Денес се сади пченица за Божиќ, еве како е најдобро да го направите тоа

Поврзано

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. великомаченичка Ефимија

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 септември. Денеска е Св. великомаченичка Ефимија. Света Ефимија беше родум од Халкидон....

Сите верници денеска треба да започнат со оваа работа- се празнува Свети Никита

Денеска е Св. маченик Никита. Свети Никита по потекло беше Гот. Во негово време готскиот кнез Атанарик започна гонење на...

Чудо на Острог: Предупредувањето на Свети Василиј ми го спаси животот

Глас ме разбуди, седнав на креветот и знаев дека Свети Василиј ме предупредува Светлана Марковиќ, професор од Лазаревац, опишува како...
- Advertisement -

Обичајот почнува на денот на Светата великомаченичка Варвара. Раѓањето на Исус Христ е празник кој се прославува во кругот на семејството во домот, како и со одење на богослужба во црква.

Покрај сите обичаи, собирањето на целото семејство околу богатата трпеза, е централен настан. Задолжитлено се пали кандило и се кpши лепче. Но, на масата е уште еден од големите симболи на најрадосниот христијански празник – Божиќна пченица.

Иако пред Божик можат да се купат скоро секаде, доколку сте од оние кои сакаат да ги испочитуваат обичаите, засадете ја сами.
За да израсне до Божик треба да се засади на време. Треба да е зелено и бујно, бидејќи такви ќе бидат и посевите во текот на годината, вели старо верување. Пченицата се сади на празникот на Светата великомаченичка Варвара, на 17. декември. За садење е потребно шака пченица и чинија или сад во кој ќе садите.

Во плиток сад ставете малку земја па на неа наредете ја пченицата која преку ноќ стоела во вода. Одозгора покријте со уште малку земја, која секој ден ќе ја намокрувате, односно ќе ја прскате со вода на собна температура. Зрната пченица можат да се стават и без земја. само се распоредуваат по дното на садот така што потполно ќе го покријат. Од ивиците се остава барем 1 см простор бидејќи пченицата со никнувањето ќе се прошири. Вадете умерено. Најдобро е еднаш – до два пати дневно да се прска со вода.

Во средина на садот може да се остави простор во кој подоцна ќе се стави свеќа. Земете плитка чинија и во средина ставете помала чаша (за ракија). Ставете ги зрната пченица околу чашата до работ на чинијата.

Latest News

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да...

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила...

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за барањата на основачите доставени во...

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија и ја продолжи традицијата на...

More Articles Like This