„Не играјте си со оган“: Русија со оcтро прeдупредување до САД

Поврзано

Фаучи: „Hacкopo бeз мacки вo зaтвopeн пpocтop, мopa дa пoчнeмe дa живeeмe пocлoбoднo“

Луѓето би можеле да продолжат да носат маски уште неколку години за да спречат ширење на респираторни инфекции, изјави...

Хaocoт вo Индија нe зaпиpa: Peкopдeн ceдyмднeвeн пpoceк нa нoвoзapaзeни и пoчинaти..

Кризата во Ковид-19 во Индија денеска покажа мали знаци на попуштање, но седумдневниот просек на нови случаи е рекордно...

(Видео) Hajмaлкy 20 лицa, мeѓy кoи 9 дeцa, ги зaгyбиja живoтитe вo изpaeлcкитe нaпaди вpз Пojacoт Гaзa

Најмалку 20 лица, меѓу кои девет деца, се убиени во синоќешниот израелски напад врз Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство...
- Advertisement -

Соединетите држави направија непријателски антируски излив со донесување одлука веднаш по Европската унија да воведат нови санкции против Русија, се вели во коментарот на портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

„Американската администрација направи непријателски антируски излив, воведувајќи нови санкции за казнување на Москва во дует со ЕУ. Сето ова е само причина да продолжат отворено да се мешаат во нашите внатрешни работи. Немаме намера да го трпиме тоа“, рече Захарова.

Таа додаде дека Москва ќе одговори на новите антируски санкции на Вашингтон засновани врз принципот на реципроцитет, но овие не мора да бидат симетрични мерки.

„Без оглед на американските склоности кон санкции, ние ќе продолжиме доследно и одлучно да ги браниме националните интереси, спротивставувајќи се на секоја агресија. Ги повикуваме нашите колеги да не си играат со оган“, предупреди Захарова.

Да потсетиме, денес Америка воведе санкции против руски официјални лица поради ситуацијата со Алексеј Навални. Соединетите држави ги заострија ограничувањата за извоз во Русија и на 14 институции кои се на црната листа. Како што беше најавено, Вашингтон ќе престане да дава каква било помош на Москва, освен итна хуманитарна помош. Вашингтон им забранува на финансиските институции на американската влада да даваат заеми на Русија, како и извоз на одбранбени технологии во таа земја.

Претходно, Брисел воведе нови санкции кон Русија поради Навални.

Latest News

Промени само една навика и изгуби 5 килограми: Тајната на Цеца за совршена линија

Најлесен начин да изгубите тежина. Иако Цеца Ражнатовиќ важи за една од најубавите пејачки, таа, како и повеќето жени, се...

More Articles Like This