НЕ ИМ ТРЕБААТ ВЕЌЕ РАБОТНИЦИ: Сега Германија членка на НАТО ќе увезува војници!

Поврзано

ПОРАДИ СИТУАЦИЈАТА СО KOВИД-19: На Олимпијадата во Токио можно ограничување на движењето на спортистите и намалување на бројот на гледачи

Гувернерот на Токио, Јурико Коике, рече дека јапонската влада и организациониот одбор на Олимпијадата размислуваат за поедноставена верзија на...

ЕСПЕР ЈА ПРОМЕНИ ОДЛУКАTA: Вojскaтa останува во Вашингтон

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер ја поништи предходната одлука на Пентагон да се вратат дома неколку стотици војници...

ПOКОC ВО БРАЗИЛ: 1.349 пoчинaти од Koвид-19 во еден ден

Состојбата во Бразил излегува од контрола. Најголемата земја во Латинска Америка бележи рекорден број на смртни случаи од новиот...

Германските вооружени сили планираат, поради недостигот на кадар да увезуваат странци кои би носеле германска униформа. Бундесверто бара регрути во земјите на Европската унија, нудејќи им почетна плата од 2.000 евра бруто.

Можноста за вработување во германската „легија на странци“ ќе имаат кандидати од земјите на ЕУ, а се претпоставува дека добрата плата и можноста за напредување ќе биде добра мамка за момчињата од источна Европа, посебно на оние од Балканот.

Досега важеше правилото припадници на германските вооружени сили да можат да бидат само германски државјани. Почетната плата во Бундесверот изнесува околу 2.000 евра бруто, а офицерската, во ранг на потполковник околу 5.000 евра без бонуси.

„Вработувањето на специјалци од други земји од ЕУ е една од опциите кои ги разгледуваме“, рече геенралот Еберхард Зорн, офицер одговорен за кадровски прашања.

Актуелно

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за...

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

Повеќе вести