НЕ МОЖЕ БОКИ И ЈАНЕВА ДА ЈА PEKETИPAAT ЦЕЛА ДРЖАВА: Бишевац yбеден дека за „Peкет“ стојат луѓе од власта, на кои Јовановски им се зakaни од cyдница

Поврзано

Мицкоски: За само шест месеци Заев ја задолжи државата за 420 милиони евра во обид за поткyп и кpиминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Прилеп кажа дека граѓаните на 15 јули избираат помеѓу потрошени политичари и...

Фетаи и Бубевски позитивни на корона?

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил откри детали за љубовниот живот на екс специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи....

Николоски до Заев: Дали твоето семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 вечерва во Прилеп кажа...

Ќе сведочам за организаторите и помагачите на овој настан и ќе поднесам кривични пријави. Камерите од куќата на моите родители ќе докажат кој заминува со торбата и каде, изјави обвинетиот Боја Јовановски на првото рочиште за случајот „Рекет“.

Да не заборавиме и што објави српски Курир на насловната страница. „Ако ме убијат, доказите против Заев се кај мојата мајка – им изјавил Бојан Јовановски на полицајците кога го привеле“, пренесе српскиот медиум.

Коментирајќи го воведниот говор на Боки 13 во судот, поранешниот пратеник на СДСМ, Сафет Бишевац вели дека ова може да се толкува како закана до организаторот, а притоа потенцираше дека ваква операција во која што „сите се рекетирани“ не може да се изведе без поддршка од актуелната власт.

-Се разбира дека обвинетите имаат право да се бранат на начин на кој што може да им помине. Да се разбира дека може да биде класична закана, до кого? Ако мене ме прашувате и тоа повеќе пати сум го кажувал „Рекет“ никако не е ни дело на Бојан Јовановски, ниту дело на Катица Јанева тие се едно или две нивоа во таа хиерархија која праткично функционирала на тој начин. Ние само збориме за еден бизнисмен, Орце Камчев. Заборавивме што се случувало со градежната фирма од Битола, заборавивме дека некој веќе платил 200 илјади сопственик на трговски ланци. Се зборува дека и други луѓе, фирмата на зетот на Фијат платила рекет, сите плаќале рекет. Тоа значи дека таму без сериозна политичка поддршка, политички чадор не можете да влезете вие кај човек кој знае како ги стекнал тие милиони и да му кажете ќе дадеш сега 920 илјади евра, вели Бишевац.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести