August 13, 2020, 5:41 pm

НЕ ОСЛОБОДИЛЕ ОД ДИКТАТУРА, ЗАТОА НЕ ДОДЛИЛЕ ПАРИ: Актерот, а сега советник на Адеми, Висар Вишка во одбрана на министерот за култура

Поврзано

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски додека тој не покаже дека претседател на сите граѓани

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски после средбата со претседателот Стево Пендаровски истакна дека од овој момент ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува...

(Видео) Во живо: Изјава на претседателот Стево Пендаровски по средбата со Христијан Мицкоски

Изјава на претседателот Стево Пендаровски по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. https://www.facebook.com/298619206927603/videos/1232769673722459/
- Advertisement -

Советник на министерот за култура Асаф Адеми вели дека распределбата на парите за проекти во културата не може да биде совршена кога за нив одлучуваат луѓе.

Актерот Висар Вишка, кој сега е специјален советник на Адеми тврди дека комисиите биле целосно слободни при изборот на проекти.

-Некои уште сакаат диктатура каде што еден центар, еден грст луѓе врзани ко црева меѓусебно одлучуваат за судбините на сите уметници во МК. Комисиите беа само про форма. Никогаш не може да биде совршено кога е човечки фактор. Но сега комисиите имаа тотална слобода на одлучување. И се разбира ваше право е да се пожалите на нивната одлука. Со аргументи. Силата на аргументите а не аргументот на силата, вели Вишка.

Latest News

Грција oбвинyва: Турција континуирано го нapушува грчкиот воздушен простор

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим наводно континуирано го нaрушувал грчкиот воздушен...

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го...

Брзо тecтирање во домашни услови за ковид-19 во Белгија

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест за Ковид-19, со што...

Руската вакцина ќе штити од кopoнавирус најмалку две години

Ваkцината, создадена во Научноистражувачкиот институт за епидeмиологија и микробиологија „Н. Ф. Гамалеја“, ќе биде ефективна пpoтив кopoнавирусот во период од две години. Ова го...

Teпaчка меѓу жители на Желино и Пирок во Тетово

По двајца жители на Желино и Пирок ноќеска после полоќ се прeсметувале физички, по што употребиле и тврди и остри предмети. Тројца од четворицата...

More Articles Like This