НЕ ОЧЕКУВААТ ПРОМЕНИ: Од утре поројни дождови и намалување на температурите

Поврзано

Денес не очекува сончево време, попладне дожд

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во источните и понекаде во северните делови ќе...

Денес не очекува сончево и топло време до 32 степени, УВ индексот – 9

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне со локална појава на краткотраен пороен дожд. Ќе дува...

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дожд

Сончево време со умерена облачност ќе преовладува денеска во земјава. Попладне во крајните јужни делови ќе има зголемена облачност...
- Advertisement -

До крајот на денов во државава времето ќе се задржи сончево со мала до умерена локална облачност. Особено дoлж Повардарието ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северозападен правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени, информира метеорологот Славчо Попоски.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец, истиот повремено ќе засилува. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 22 степени.

Потоа од утре попладне се очекува појава на локален дожд и услови за ретка појава на грмежи. Понестабилно ќе биде во вторник и во среда, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Локално ќе има услови за поинтензивни атмосферски процеси, застапени во форма на НЕВРЕМЕ.

Температурите на воздухот ќе бидат малку под просекот, односно ќе биде посвежо од вообичаеното и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени, особено во вторник и во среда кога ќе биде и најсвежо.

Latest News

По барање на ВМРО-ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците

По барање на ВМРО- ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците, се со цел да се отстранат сите...

Полицаец морал да пуkа за да спрeчи рaсправија меѓу две групи на изборниот ден

Полицаец бил приморан да испука два предупредувачки истрала во воздух за да спречи расправија помеѓу две групи на граѓани која се одиграла во близина...

Николоски: Зоран Заев не успеа да победи дома, Зоран Заев не успеа да победи во четвртата изборна единица

Почитувани пријатели од четвртата изборна единица. Би сакал да ви се заблагодарам на сите кои што излеговте на Парламентарните избори и со својот глас...

Во ДИК се спроведуваат финалните проверки седницата е одложена

Јавната седница на Државната изборна комисија, што требаше да се одржи во 18:15 часот, е презакажана за во 19:30 часот. Поради финални контроли на податоците...

Бизарни мерки пpoтив пандемијата: Јапонија забрaни врескање при возење на ролеркостерите

За да го намалат ризикот од зараза со коронавирус, Јапонците ќе забранат врескање во текот на возење од 100 километри на час на ролеркостерите. Здружението...

More Articles Like This