August 8, 2020, 12:35 am

НЕ САМО СЛОБОДА, ТУКУ И ЌЕ ТРЕБА ДА ИМ ПЛАТИМЕ ОТШТЕТА: Терористите од „Монструм“ ќе добијат и отштета од државата!

Поврзано

„Тези дyпka нe е дyпka“ – од СДСМ сега велат дека сепак нe постигнале договор со ДУИ

Преговорите за формирање на ново владино мнозинство се претворија во вистинска kakaфoниja, откако и денес, по трет пат се...

Ново жaриште во Скопје: 17 пациенти од скопска геријатрија зaразени со кopoнавирус

Седумнаесет пациенти од гeријатриската болница во Скопје се зaразени со кopoнавирус. Двајца од нив поради потешка клиничка слика се...

(Фото) Коалициониот на Заев на црната листа на САД

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи кој прв прифати постизборна коалиција со Заев и СДСМ е човек кој е на...
- Advertisement -

Не само тоа што веќе осудените за терористичкиот чин кај Смилковското езеро се пуштени на слобода благодарение, како што вели Мухамед Зекири на Зоран Заев и Алах, туку државата ќе мора да им исплати и отштета за времето поминато во затвор.

За целото ова време пак, никој не се присети на семејствата на убиените момчиња, ниту пак им понуди помош, напротив тие добиваа лажни ветувања од Заев дека ќе ги објавел снимките во врска со „Монструм“, нешто што сеуште не се случи, а роднините на убиените се сомневаат во тоа дека Заев го заштитува својот коалициски партнер ДУИ

Случајот Монструм сега започнува од точката нула. По речиси шест години во затворите во земјата, осудените лица од овој случај ќе имаат можност да се бранат од слобода. Сепак, според одбраната за времето поминато по затворите во земјата, тие мора да бидат обесштетени.

“Секако, како и во случајот Сопот така и во овој случај ќе бараме надомест за оние години кои без вина беа во притвор. Единствениот предуслов за оваа барање е, знаете тоа е правосилна пресуда и тоа е едноставна инертна постапка и имате право на обештетување, тоа е работа која автоматски ќе се реализира бидејќи ќе бидат ослободени овие обвинети за кои сум убеден дека тие не се виновни и епилогот ќе биде таков што ќе бидат ослободени од ова обвинение – изјави адвокатот Насер Рауфи за телевизија Алсат-М.

8 КОМЕНТАРИ

Latest News

„Тези дyпka нe е дyпka“ – од СДСМ сега велат дека сепак нe постигнале договор со ДУИ

Преговорите за формирање на ново владино мнозинство се претворија во вистинска kakaфoниja, откако и денес, по трет пат се...

За него нема kpиза: Богатството на Марк Закерберг се зголеми на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратки видеа, пренесува BBC. Завчера,...

(Видео) Пpoтест во Горно Лисиче – „Стоп за сообраќајното лудило“

Жителите на Горно Лисиче, peволтирaни, денес излегоа на пpoтест поради игнoрaнтскиот однос на властите кон проблeмите со кои се соочуваат. Локалната власт во Аеродром,...

Интерпол со тим експерти ќе учествува во истpaгата за кaтacтрофалната ekcплозија во Бејрут

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во иcтрагата за kaтастрофалната eксплозија во пристаништето. – На барање на...

(Видео) Први снимки од силниот земјотрес во Алжир

Зeмјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погoди источниот дел на Алжир, во кој нема поврeдени или зaгинати, објави Службата за...

More Articles Like This