НЕ САМО СЛОБОДА, ТУКУ И ЌЕ ТРЕБА ДА ИМ ПЛАТИМЕ ОТШТЕТА: Терористите од „Монструм“ ќе добијат и отштета од државата!

Поврзано

СО СДСМ НА ВЛАСТ: Цвета финасискиот kpиминал во Македонија

Од 509.907.569 денари штета преку 94 kpивични дела во 2015 година до 9.315.337.006 денари штeта врз буџетот преку 122...

СО НОВАТА УРЕДБА НА ВЛАДАТА: Бројот на патниците во возилата да изнесува најмногу до 50% од капацитетот на возилат

На денешната седница Владата ја дополни Уредбата со законска сила примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за...

ОСТАНА МИСТЕРИЈА: Ниту еднаш Катица не објасни на јавноста што тоа ќе биде ОК

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“ гостуваше адвокат Сузана Јошевска Анастасовска при што посочи дека во текот на...

Не само тоа што веќе осудените за терористичкиот чин кај Смилковското езеро се пуштени на слобода благодарение, како што вели Мухамед Зекири на Зоран Заев и Алах, туку државата ќе мора да им исплати и отштета за времето поминато во затвор.

За целото ова време пак, никој не се присети на семејствата на убиените момчиња, ниту пак им понуди помош, напротив тие добиваа лажни ветувања од Заев дека ќе ги објавел снимките во врска со „Монструм“, нешто што сеуште не се случи, а роднините на убиените се сомневаат во тоа дека Заев го заштитува својот коалициски партнер ДУИ

Случајот Монструм сега започнува од точката нула. По речиси шест години во затворите во земјата, осудените лица од овој случај ќе имаат можност да се бранат од слобода. Сепак, според одбраната за времето поминато по затворите во земјата, тие мора да бидат обесштетени.

“Секако, како и во случајот Сопот така и во овој случај ќе бараме надомест за оние години кои без вина беа во притвор. Единствениот предуслов за оваа барање е, знаете тоа е правосилна пресуда и тоа е едноставна инертна постапка и имате право на обештетување, тоа е работа која автоматски ќе се реализира бидејќи ќе бидат ослободени овие обвинети за кои сум убеден дека тие не се виновни и епилогот ќе биде таков што ќе бидат ослободени од ова обвинение – изјави адвокатот Насер Рауфи за телевизија Алсат-М.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести