НЕ САМО ШТО НЕ Е ОБВИНЕТ, НЕ Е НИТУ СВЕДОК: Докторите го повлекоа Никола Тодоров од сведок во случајот за Тамара Димовска, мајката инсистира

Поврзано

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...
- Advertisement -

Го предложиле, па го повлекоа. На листата сведоци повеќе не е екс министерот за здравство Никола Тодоров бидејќи обвинетите се откажаа од голем број на нивни сведоци меѓу кои и Тодоров. Ова беше прифатливо и за обвинителот Анел Фидоски, но не за мајката. Судијата Марин Станев само го констатираше барањето на адвокатите, пренесува Телма.

На денешното рочиште сведочеше матичната докторка на Тамара и правник од велешката болница. Матичната Розета Босилкова потенцираше дека последен пат тамара била донесена седум месеци пред да почине. Според обдукцијата рече, девојчето починало од бронхопневмонија. Татјана Атанасова пак потврди дека во велешката болница нема пулмологија, а на интензивна нега Димовска не била пациент.

9- годишната Тамара Димовска умре чекајќи државата да и одобри лекување во странство од сколиоза. На обвинителна клупа се доктори од двете комисии и екс директорите на фондот за здравствено. Во тоа време министер беше Никола Тодоров па во кривичната која ја поднесоа родителите и хелсиншкиот комитет го имаше и него. Обвинителството не пронајде елементи за вина кај него но ги обвини лекарите и директорите.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This