Не стивнува ширењето на кoрoнaвиpycот во светот

Поврзано

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор),...

Сопствениците на базени во Косово ќе ја блokираат границата со Албанија ако не им се дозволи да работат

Сопствениците на базени за капење во Косово се зakaнија дека ќе ја блokираат границата со Албанија, доколку косовската влада...
- Advertisement -

Од почетокот на пандемијата над 12,75 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирусот, додека 563.869 пациенти починале.

Русија вчера регистрираше уште 6.615 нови случаи на заразени, со што вкупниот број на пациенти се зголеми на 727.168. Во претходните 24 часа, во земјата починаа уште 130 пациенти со потврден коронавирус, досега вкупно 11.335.

Министерството за здравство на Мексико соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 6.094 новозаразени со коронавирусот и 539 смртни случаи. Во Мексико вкупно се заразени повеќе од 295.000 луѓе, а речиси 35.000 починале.

Бангладеш исто така бележи поголемо зголемување на бројот на нови случаи, каде во изминатиот ден се разболеле уште 2.666 лица, вкупно 183.795 од почетокот на пандемијата. Од Ковид-19 починале 2.352 лица, од кои в47 вчера. Во моментов во земјата има 87.829 активни случаи.

Пакистан има сличен број на новозаразени – 2.521, со што вкупниот број на пациенти во оваа земја се зголеми на 248.872 од почетокот на пандемијата. Во изминатите 24 часа починале уште 74 лица, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 5.119.

Боливија има 1.635 повеќе случаи на Ковид-19 од вчера, вкупно 47.200, како и 52 нови смртни случаи од оваа болест, односно 1.754 од почетокот на пандемијата.

Во Украина, во изминатите 24 часа, вирусот е потврден кај уште 678 лица, додека уште 11 лица починале од Ковид-19. Од почетокот на пандемијата, во земјата има регистрирано 53.521 случаи на заразени, и 1.383 смртни случаи, додека 26.111 пациенти се излекувале.

Од почетокот на пандемијата во Индија, коронавирусот е потврден кај 850.827 лица, од кои 469 претходниот ден. Земјата има 22.696 смртни случаи од Ковид-19. Во моментов има 291.817 активни случаи.

Според Институтот Роберт Кох, бројот на нови случаи во Германија во изминатите 24 часа се зголемил за 248 на 198.804 . Во истиот период починале три лица, па вкупниот број на смртни случаи достигна 9.063.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This