НЕ СУМ ИМПРЕСИОНИРАН: Трамп испрати предупредувачко писмо до ЕУ пред самитот на НАТО

Поврзано

МАCAKР ВО МАЛИ: Убиeни 27 лица од кои повеќето биле зaпaлени живи

Вoopужени лица со мотоцикли yбиле 27 цивили во централниот дел на африканската држава Мали во три нaпaди на етничките...

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: Моментална состојба во светот со кopoнавирусот

Според најновите податоци, во светот со новиот кopoнавирус досега се заразиле 5.846.624 лица. Од нив пoчинале 359.532, а оздрaвеле...

ЛОКАЛНОТО НАСЕЛЕНИЕ ВО ПAHИКА: Стотици луѓе избегале од кapaнтин во Африка

Стотици луѓе, меѓу кои има зapазени со корона вирyс, избeгале од карантин во Зимбабве и Малави, а по...

Вашингтон сака своите сојузници во НАТО да ги зголемат своите воени трошоци и со тоа да го намалат товарот на САД.

Претседателот Доналд Трамп го повтори ова барање писмено го испратени до европските лидери пред претстојниот самит на НАТО во Брисел.

“Германија мора да потроши повеќе пари, Шпанија, Франција. Не е фер тоа што му го прават на САД”, изјави Трамп пред новинарите во петокот.

Берлин, од своја страна, смета дека е целосно на вистинскиот пат за да ги исполни своите обврски за одбраната.

По состанокот со нејзиниот американски колега, Џејмс Матис, минатата недела германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, рече дека Вашингтон е задоволен од планираното зголемување во одбранбените трошоци на Германија.
Белгискиот премиер Чарлс Мишел беше подеднакво дефанзивен, тврдејќи дека неговата земја “го прекина систематскиот пад на трошоците за одбраната и учествува во многу воени операции”.

“Не сум многу импресиониран од овој тип на писмо”, изјави Мишел за новинарите на работ на самитот на ЕУ во Брисел.

Со помалку од две недели до самитот на НАТО, личните писма испратени од претседателот Трамп до лидерите на Германија, Италија, Шпанија, Португалија, Луксембург, Норвешка и Холандија можат да ги влошат постојните тензии помеѓу САД и нејзините европски сојузници, кои се веќе затегнати по неодамнешниот самит на Г7 во Канада.

Претседателот Трамп во неколку наврати ги критикуваше своите сојузници на НАТО дека не прават доволно за да ја исполнат својата обврска да потрошат два проценти од нивниот национален БДП за одбрана до 2024 година.

Европските сојузници ги зголемуваат трошоците за одбраната како одговор на барањата на Вашингтон.

Освен нивните обврски за трошење од два проценти, тие исто така постигнуваат напредок во нивниот договор да потрошат најмалку 20 проценти од годишните трошоци за одбрана на воглавно нова опрема до 2024 година.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести