НЕ ТРГНУВАЈТЕ ВЕЧЕРВА НА ПАТ: Снегот ќе се интензивира, на превоите веќе има забрани за движење

Поврзано

Тешко дека децата ќе тргнат на училиште во септември

Министерството за образование и наука објави нацрт-верзија на Концепт за развивање систем за образование од далечина во основните и...

Градинките остануваат затвopeни, студентските домови ќе се отворат за зapaзени од кopона

Министериот за здравство Венко Филипче и денеска потврди дека не се планира отворање на градинките, и предупреди дека ситуацијата...

СДСМ можеа да го подобрат стандардот на граѓаните само требаше малку повеќе да работат наместо да крадат

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, Александар Николоски...

За автомобили и за автобуси засега нема забрани на планинските превои, но не се препорачува доцна попладнево и вечерва да се тргнува на пат. Најавите се дека интензитетот на врнежите ќе се засили ноќва, а на планините ќе има и значително спуштање на температурите.

avtopat_tetovo_gostivar__5_

Движењето на патиштата низ земјава е значително отежнато откако снегот, кој почна да паѓа утрово, се засили и почна да се напластува врз коловозот. На дел од превоите веќе има забрани за движење на тешките товарни возила. За автомобили и за автобуси засега нема забрани, но не се препорачува доцна попладнево и вечерва да се тргнува на пат. Најавите се дека интензитетот на врнежите ќе се засили ноќва, а на планините ќе има и значително спуштање на температурите.

Така, веќе е воведена забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека и на патните правци Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража, како и на кракот Маврово – Дебар.

На автопатот од Скопје кон Тетово и кон Гостивар, и обратно, исчистена е по една лента, поради што им се препорачува на возачите да се придржуваат до вонредните услови на патот.

Според „Автомото-сојузот на Македонија“, сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози, а во западниот дел наместа со остатоци од снег и по интервенција на екипите на „Македонијапат“. АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, приспособена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Во клисурите и засеците можна е помала појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

avtopat_tetovo_gostivar__1_

Снегот ги забави градскиот и меѓуградскиот превоз, но без значителни проблеми, а засега не предизвикува проблеми во авиосообраќајот, каде што тековно се реализираат планираните полетувања и слетувања.

Поради спуштање на поларна воздушна маса од север, според УХМР, во попладневните и во ноќните часови врнежите од снег ќе се прошират насекаде и наместа ќе бидат интензивни. Насекаде ќе се формира снежна покривка (на планините над 50 сантиметри, а во пониските места од 10 до 20 сантиметри). Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Температурата ќе биде во интервал од 0 до 8 степени. Во Скопје ќе биде облачно со врнежи од снег, кои повремено ќе се интензивираат и ќе се формира снежна покривка до околу 20 сантиметри. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Температурата ќе биде околу 0.

Врнежи од снег ќе има и утре, особено претпладне, но тие ќе бидат со намален интензитет. Во текот на викендот облачноста делумно ќе се намали и ќе биде многу студено. Преку денот најстудено се очекува да биде в сабота со температури од минус 12 до минус шест, а в недела утринските температури ќе се движат од минус 22 до минус 10 степени.

Сообраќајниците во Скопје се покриени со снег, поради што е отежнат сообраќајот низ градот. Со тешкотии се движат и пешаците зашто на тротоарите исто така има снежна покривка, а кашестиот снег во текот на ноќта ќе замрзне, па поради тоа е препорачливо да се избегнува движење во вечерните часови.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести