НИЗА НАВРЕДИ ОД РЕМЕНСКИ ДО ГРАЃАНИТЕ: Знаел ли брачниот пар Ременски за бегството на Груевски, но не пријавиле кај надлежните?

Поврзано

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

(Видео) КОВАЧЕВ СИ ГО КАЖА СВОЕТО: Бугарија нема да попушти во условувањата за Македонија

Бугарскиот устав е над пресудите во Стразбур, вели за Алфа бугарскиот европратеник Андреј Ковачев. Тој признава дека во Бугарија...

Потпретседателката на СДСМ, актуелна пратеничка во Собранието на Р.Македонија и сопруга на еден од асистентите на директорот на УБК Јовче Ременски, на својот ФБ профил упати низа на навреди кон граѓаните, нарекувајќи ги „психотични“ бидејќи им се допаднала објавата на екс-премиерот Никола Груевски во која тој го објави неговото бегство


„11 000 допаѓања на статус за бегство, азил и кауза зборува многу за менталитетот на граѓаните и вредностите кои ги ценат. Тука нема ни кауза, ни патриотизам, ни свест за таа “лидерска величнина” на една психопатологија.
Чекам да ја видам бројката на допаѓања на објава дека, Унгарскиот азилант е фатен и донесен во неговата жална Македонија и дека друштво ќе му прави неговото обезбедување кое уште го чека на повик, пред зграда.
Има и такви во европски граници кои ќе го чекаат рецептот за ова “патриотско бегство”, за да знаат како (не)треба …“ – пишува Ременски, упатувајќи и закна до екс-премиерот, дека на некој следна граница знаеле како треба да постапат со него.

Ременски своевремено беше и близок пријател на Никола Груевски во деновите кога таа како потпретседателка на Светскиот Македонски Конгрес активно учествуваше во спроведувањето на програмата на влдата за поставување на споменици на Македонските револуционери. Но, најверојатно додека течеле парите, Ременски молчела. Тој молк се прекина во моментите кога престана и проектот. Сега, Фросина Ременски е на другата страна.

Она што е интересно е дека во полициските кругови се шири информација дека токму нејзиниот сопруг, Јовче Ременски, бил запознат со планот за бегство на Никола Груевски како советник на директорот на Управата за безбедност и контра-разузнавање, но одлучил тоа да не го сподели со надлежните органи. Прашањето кое легитимно се поставува, е зошто е тоа така?

Јовче Ременски заедно со Фросина Ременски беа обвинети од дел од медиумите, дека пред две години учествувале во трговија со снимените материјали од незаконски прилушкуваните разговори на владата на ВМРО-ДПМНЕ, во Косово и Србија, а трговијата се одвивала преку Ивица Дачиќ. Оваа информација брачниот пар ја демантираше, но демант не пристигна од Српската влада.

Актуелно

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

Повеќе вести