August 11, 2020, 1:31 pm

Никаде без маска до наредната пролет

Поврзано

САД и се зakaни на Србија: Tpeба да бидете свecни за pизиkoт на кyпувaње opyжје од Кина

Се сложуваме дека набавката на воена и одбранбена техника е суверена одлука на секоја земја. Сепак, владите треба да...

Вучиќ ќе ја пpими рyckaтa вakцинa пpoтив kopoнa виpycoт

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес-конференција на Савскиот плоштад коментираше и за потврдената Руска вакцина против корона вирусот. „Со радост...

Индoнeзиja пoчнa со тecтиpaњe нa кинecкa вaкцинa пpoтив кopoнaвиpyc

Индонезија денеска почна со тестирање на вакцина против коронавирус, изработена од лабораторијата Синовац Биотек, на 1.600 волонтери. Наречен Коронавак (Coronavac),...
- Advertisement -

Носењето маски не е прашање на ‘сакам- не сакам’, туку обврска што ќе трае многу долго – до пролет наредната година, – изјави епидемиологот Предраг Кон за белградските медиуми.

Според него, вирусот јасно ни порача дека нема сезона и дека високите температури не ја спречуваат неговата активност.

Убеден сум дека неговата моќ да се шири е иста како и на почетокот на eпидемијата. Единствената разлика е во тоа што сега имаме многу поголем број тестирани, а до вчера немавме никакви ограничувања на собирите, туку само стручни совети за потребната заштита. Затоа е многу важно да се навикнеме да носиме маски, не само во наредните 15 дена, сè додека се воведени обврзувачки мерки, туку многу подолго од тоа, за да бидеме подготвени за есен. Убеден сум дека процентот сега е околу 10 отсто, вели д-р Кон.

Д-р Кон истакнува дека веројатноста за ширење на вирусот се сведува на само еден процент доколку сите граѓани носат маски:

Кога поединец носи маска во околина каде другите ја немаат, тој е заштитен со само 30 проценти. Затоа, ако се почитуваат новите мерки, останува само теоретска можност за зголемување на бројот на пациенти, додава епидемиологот.

Latest News

САД и се зakaни на Србија: Tpeба да бидете свecни за pизиkoт на кyпувaње opyжје од Кина

Се сложуваме дека набавката на воена и одбранбена техника е суверена одлука на секоја земја. Сепак, владите треба да...

(Фото) Пoкaжa сo штo pacпoлaгa – Дeвojкa нa Лyиc Хaмилтoн цeлocнo гoлa

Викторија Одинцкова е девојка на шесткратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон. Веројатно ја паметите по тоа што беше уапсена поради акробациите кои ги изведуваше...

Kaтacтpoфа, нови 141 зapaзени од кopoнавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10,...

Axмети ќе пpaвел влaдa со СДСМ, го инфopмирал Мицкоски на cpeдбата во Собрание

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција откри што разговарале со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети на нивната средба. Со Ахмети имавме...

Вучиќ ќе ја пpими рyckaтa вakцинa пpoтив kopoнa виpycoт

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес-конференција на Савскиот плоштад коментираше и за потврдената Руска вакцина против корона вирусот. „Со радост слушаме дека е направена вакцина....

More Articles Like This