Никако да им тргне: Ракометарите претрпеа уште еден поpaз

Поврзано

Хелена за врската со Ибра: Збудалев поради Ферарито, тоа не беше љубов на прв поглед

Златан Ибрахимовиќ во претходните денови е во центар на внимание поради настапот на Сан Ремо, каде што на сцената...

Mozzart преку кампањата „Нови дресови за нови шампиони“ донира спортска опрема на повеќе од 50 спортски клубови низ Македонија

Преку кампањата „Нови дресови за нови шампиони“ компанија Mozzart досега помогна на повеќе од 50 спортски клубови на кои...

Легендарниот кошаркар ја изгyби битkaтa со ковид

Поранешниот кошаркар Миленко Савовиќ почина на 61 година. Савовиќ беше примен во болницата пред околу еден месец по проблеми...
- Advertisement -

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз во главната фаза на Светското првенство, откако попладнево загуби убедливо од Русија со 32:20 (19:9).

Победникот на мечот беше решен веќе на средина на првото полувреме, во кое македонските ракометари почетниот гол го постигнаа дури во шестата минута, а по 17 минути игра на семафорот стоеше убедлива предност на Русите од 10:3.

Македонците со серија од 3:0 на стартот на вториот дел ја намалија негативата од десет голови на полувреме, но Русија рутински до крајот ја одржуваше предноста, нанесувајќи им го на избраниците на Данило Брестовац четвртиот пораз во петтиот натпревар на Мундијалот во Египет

Најефикасен во македонските редови беше Филип Кузмановски со шест погодоци.

По два одиграни натпревари во Групата 4, македонските ракометари се последнопласирани без освоен бод, а во последното, трето, коло противник ќе им биде Белорусија, в недела од 15:30 часот.

Latest News

Дe6eлинaтa знaчитeлнo ja згoлeмyвa cmpтнocтa oд Koвид-19: 2,2 милиoни oд 2,5 милиoни cmpтни cлyчaи ce cлyчилe вo земји co виcoк бpoj дeбeли лyѓe

Истражување на Светската агенција против дебелина открива дека значителен број смртни случаи поврзани со Ковид-19 можеле да бидат спречени...

More Articles Like This