НИКНУВА ЛИ НОВА СТАНБЕНА НАСЕЛБА ВО АЕРОДРОМ: Се бетонира ли општината со најмногу зеленило?

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ЗА ДИМКОВСКИ: Јас го разбирам, но нe го оправдувам откако втор пат бeга од ТВ ДУЕЛ со него

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство од СДСМ Трајан Димковски втор пат бега од телевизиско соочување со дополнителниот заменик...

ТРИПУНОВСКИ: Приоритет за ВМРО-ДПМНЕ ќе биде аграрниот сектор и водостопанството

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во вечерашното гостување во еимсијата Што не е јасно...

Никнува ли нова станбена населба во скопски Аеродром? Од она што може да се види на терен, со полна пареа се гради нов комплекс во непосредна близина Американ колеџ, покрај булевар Трета Македонска Бригада.

Пред неколку дена, Уставниот суд донесе одлука согласно која се укинува донесениот ДУП од Златко Марин и советничката група од СДСМ, меѓутоа и покрај ваквата одлука, на дел од локациите се гради, благодарение на градоначалникот кој, според советниците на опозицијата, експресно издал одобренија за градба.

Советникот од ВМРО-ДПМНЕ на општина Аеродром, за Алфа рече дека градоначалникот прави се само за личен профит, без да слуша мислење од другите, па оди контра и Уставниот суд кој кажа „не“ за градење.

Нема ниту паркови, ниту зеленило, но затоа има градежни машини кои активно работат на новата станбена населба, додава Антовски.

Паралелно, граѓаните се разочарани зашто на речиси секој чекор се гради. Велат дека не и даваат на населбата да дише, која важела за една од најзелените во минатото. Велат дека градските власти прават се, само за да се збогатат, без да мислат на оние кои ги донеле до функција.

Деталниот урбанистички план на просторот покрај булевар Трета Македонска Бригада, предвидува изградба на 4 нови станбени блокови со површина од над 90.000 м2 површина. Тоа се 4 нови висококатници, од кои 2 нови станбени згради со висина од 8 ката и 40.000 м2 површина и две нови деловни згради со висина од 5 ката и 50.000 м2 површина. За жал, тука е предвидено нешто помалку од 2% зеленило.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести