Николоски до Заев: Дали твоето семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Поврзано

Состојба по општини во Скопје, најмногу зaразени во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е...

Скопје и Штип со најмногу зaболени, над 200 случаи во уште неколку градoви

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на...

Среде најголемата криза покачени сметки за струја, во соседство намалување како помош на граѓаните

Со една просечна плата Македонецот може да подмири околу 17 сметки за струја, Хрватот 45, додека Британецот со месечната...
- Advertisement -

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 вечерва во Прилеп кажа дека токму во Прилеп ќе има победа, ќе има победа со седум илјади гласа разлика, ќе има победа на ВМРО-ДПМНЕ во цела Македонија.

„Очекувам победа во цела Македонија, во 4 ИЕ, најголема победа во Прилеп затоа што знам дека од тука ќе почне победата на 15 јули ќе ги поразиме и нема да знаат што им се случило“, рече Николоски.

Ова што се случува во Прилеп во овие три години е слика за цела Македонија, а тоа е корупција, криминал, рече Николоски и посочи дека во Прилеп дојдоа две странски инвестиции и се откажаа кога дојде Заев.

Николоски рече дека Заев и СДСМ не направија ништо освен што го запреа патот од Градско до Прилеп, што ги излажаа и понижија тутунарите, и не го ценеа нивниот труд, а дозволија да им го откупуваат тутунот по ниски цени.

„Ние за пензионерите ќе донесеме подостоинствени пензионерски денови, за работниците нови инвестиции, да има сигурни работни места“, рече Николоски.

Николоски од Прилеп упати и неколку прашања до Заев.

„Со кој образ го чува за директор на Тутунскиот комбинат што зема три и пол илјади евра плата месечно, или пет и пол илјади евра бруто, а едно цело македонско семејство заработува толку за една година. Како ќе ги погледне тутунарите во очи. Како ќе ги погледне пензионерите, невработените и сите граѓани на Прилеп. Странски инвестиции нема, што нема, ама дали неговото семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави, го повикувам да одговори ако не јас ќе дадам документи на јавноста и да видат граѓаните како станаа најбогато семејство на Балканот. Го прашувам и дали ќе продолжи да преговара за историјата со Бугарија, дали е таксано дека Гоце Делчев не е Македонец“, рече Николоски.

Николоски посочи дека Заев бега од дуел, од дебата, но оти тој очекува од него одговори, затоа што ако Заев не им даде одговори на граѓаните тој ќе го стори тоа.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This