НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Поврзано

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово....

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев е виновен затоа што тој е шев на партијата која што ја води државата, смета потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски по денешните бројни обвинувања од страна на Зоран Заев и функционери на СДСМ по денешниот радиден раст на бројот на ново заболени лица со корона вирусот.

Тој, во емисијата “360 степени“ за сето ова што последните денови ни се случува, најголемиот виновник е Зоран Заев затоа што тој е претседател на партијата која што ја води државата.

– Денеска кога му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновен е Чулев, виновни се граѓаните, а во сушнина Заев е виновен. И тоа е ова што го гледаме затоа што тој е шев на партијата која што ја води државата, Истакна Николоски.

Тој додава дека немам намера никого да бранам но, дека сепак треба да бидеме реални, Министерството за внатрешни работи спроведува мерки кои што ги носи Владата, а и дека во министерството СДСМ има назналено за началници свои партиски луѓе.

Нечесно е, вели Николоски, да се става на тема на преку десет илјади луѓе кои што работа во МВР мислам дека е нечесно а и дека сака СДСМ да го скрие она што сите го знаат, а тоа е дека СДСМ има луѓе од СДСМ на раководни позиции во МВР.

– Во МВР има споделена одговорност, покрај дополнителен министер за внатрешни работи без кој што не може ништо да се направи и второ директорот на Бирото за јавна безбедност е исто така кадар на СДСМ, рече Николоски додавајќи дека тие не можат да се иземаат од одговорност.

Суштински по мене, вели Николоски, е бегањето од одговорност на СДСМ, Заев и Филипче затоа што сакаат да ја префрлат одговорноста кај луѓето и кај политичкиот опонент, нешто што е недозволиво. Овој начин на политизирање на кризата нас не носи во оваа ситуација.

– Така на пример, Филипче го обвинува народот, ама затоа на 2 мај кажа: “Ја добивме битката, не го оптеретивме здравствениот систем, го задржавме квалитетот на услугите. Додека на 22 мај, кога им се брзаше за избори, Венко Филипче вели: „Изборите би биле безбедни ако се почитуваат меските и истите можат да се одржат. Додека на 26 мај Филипче вели: „битката со вирусот е добиена“. За веќе денес викаат дека народот е крив, затоа што денс се што правеа како пропаганда им се удри се од глава, констатираше Николоски.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести