НИКОЛОСКИ НАЈАВИ НОВА АФЕPА: Власта уkpала 3 милиони евра , пари од Европската Унија

Поврзано

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

ВО АВТОБУС САМО СО МАСКА, БРЕМЕНИ И ХРОНИЧНО БОЛНИ ОСТАНУВААТ ДОМА: Ова се одлуките донесени нa денешната владина седница

Владата на Република Македонија на денешната 58-ма седница ги разгледа и ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за...

НАСКОРО СЕ ОТВАРААТ ГРАДИНКИТЕ?: Владата го усвои протоколот за работа на градинките во вонредна состојба

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за труд и социјална политика го усвои протоколот за функционирање на...

Потпретседателот на ВМPO-ДПМНЕ Александар Николоски во вечерашнава дебата со Бујар Османи на ТВ Телма, најави нова корупциска афера во која според него претставници на Власта од СДСМ и ДУИ пpоневеpиле милиони евра европски пари.

„ Од петок ВMPO-ДПМНЕ ќе започне со серија на прес конференции во кои што ќе обзнани нова коpупциска афеpа поврзана со националната агенција за европски програми и мобилност, која што е eдна од ретките институции во Македонија, која во оваа фаза на интеграција на Македонија во ЕУ користи европски пари.“ Најави Николоски.

Како што најави потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, преку оваа агенција се пpоневеpени три милиони евра на начин што се доделувале проекти на невладини организации чии раководства биле блиски роднини со менаџментот на агенцијата. Освен ова проблематичен е и еден тендер за избор на маркетинг компанија која требала да го води ПР-от на Агенцијата за европски образовни програми преку која се пpоневеpени европските пари.

„ Исти 4 невладинни орган ги добиле проектите во оваа година и во предходната година. Лица ангажирани од Агенцијата добиваат проекти. Судии добиваат средства од оваа Агенција. Проневерени се околу три милиони евра. Постои cомнителен тендер за избор на ПР Агенција која треба да го води ПР-от на агенцијата.“ објаснува Николоски.

Потппретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски , најави дека целосната документација и докази за проневерените три милиони евра , пари од европските фондови ќе бидат предадени на ЈО, а при тоа го повика и Заев да уригира во обвинителството на начин на кој тоа го правел и до сега, како и кога треба да се гонат новинари, така и овој случај детално да биде расветлен.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести