April 23, 2021, 12:18 pm

Николоски оствари средба со амбасадорот на Кралство Шпанија, Лоренцо Сера

Поврзано

Дурловски повика на пpoтест на 25 април

Игор Дурловски повика на протест на 25 април. Тој вечерва на својот фејсбук профил напиша: Митко Пешов, бранител од 2001ва....

Член на СДCM и поранешен професо на ПМФ: Царовска е неука, неискусна импровизаторка

На програмите на МОН и Царовска се спротивставуваат и универзитетски професори, членови на СДСМ. Еден од нив е и...

ПЦР тecтот за kopoнавируcoт нема никаква врска со миkpoчипoBи

Манипулативен пост ја дезинформира јавноста дека со ПЦР тестовите се „чипираат“ граѓаните и на доволно јасен начин повикува...
- Advertisement -

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар НИколоски, денеска оствари средба со амбасадорот на Кралство Шпанија, Н.Е. Емилио Лоренцо Сера. На средбата информираше за улогата, целите и надлежностите на Националниот совет за евроинтеграции, принципот на консензуално одлучување и инклузивниот карактер на телото, кое дава можност за расправа на преставници не само на законодавната и извршната власт туку и на општествениот сектор, МАНУ, ЗНМ, ЗЕЛС, стопанските комори, религиските заедници.

Николоски ја искористи приликата да се заблагодари за поддршката на шпанија во евроинтеграцијата на МАкедонија.

-Покрај тоа ја искористив приликата да се заблогадарам за поддршката која Шпанија ја дава за европската интеграција, како на политичко така и на експертско ниво.

Николоски размени мислења со Сера за актуелните состојби, регионалната политика, состојбата предизвикана од пандемијата со Ковид-19, како и за можностите за пренесување на експертиза и искуства за зајакнување на капацитетите на Националниот совет за евроинтеграции и Собранието во пристапниот процес.

Денеска остварив средба со амбасадорот на Кралство Шпанија, Н.Е. Емилио Лоренцо Сера. На средбата информирав за улогата,…

Posted by Aleksandar Nikoloski on Wednesday, January 27, 2021

Latest News

Bo Скопје хocпитaлизиpaни 52 нoви пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот....

More Articles Like This