НИКОЛОСКИ СО ЦИТАТ ОД ДАМЕ ГРУЕВ ЈА ОДБЕЛЕЖА ГОДИШНИНАТА ОД СМРТА НА ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ: Револуционер во душа со цврст карактер и челична волја

Поврзано

Благојчо Ѓорѓиев: Оваа моја слика ја користеа додека да си ја остварат целта, денес за нив сум Шуто и Рогато

„Оваа моја слика се користеше за повикување на граѓани што помасовно да излезат на протести против владеењето на Груевски,...

(Фото) Манчевски збунет, го критикуваше проектот на ВМРО-ДПМНЕ, а истиот го имаат во нивната програма….

Изгубениот министер во заминување Дамјан Манчевски, кој го критикуваше проектот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Дигитална агенција и тврдеше...

Арсовски: Ќе одговарате за сите зaпалени автомобили, за сите избушени гуми, за сите фрлени бomби и зaпалени куќи

4-5 пати тенденциозно избyшени сите гуми на моите семејни автомобили, неколку зakани дека ќе ми биде зaпален автомобилот, за...

Потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на својата официјална страна со цитат од Даме Груев ја одбележи 94-тата годишнина од смртта на еден од најголемите македонски револуционери, Тодор Александров.

” Во редовите на организацијата влегуваат нови, свежи сили, кои ќе ги надминат своите учители. Меѓу многуте, ќе го споменам името на само еден од нив: тој е Тодор Александров – слабото даскалче. На изглед никој не би се посомневал дека во таа скромна надворешност се крие револуционер по душа, одличен организатор со цврст карактер и челична волја. Скромен, разумен и тактичен, познавајќи ја одблиску народната душа и болка, тој доминира на народните маси. Строг, пред се кон себеси, тој е роден за народен водач. На него се полагаат големи надежи… ”

— Даме Груев за Тодор Александров, напиша Николски на Фејсбук.

Актуелно

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Повеќе вести