НИКОЛОСКИ: Ќе направиме сѐ договорот од Преспа да не дојде до финале!

Поврзано

(Видео) Плажата во село Стeњe беше гордост, а сега е pyинa која ја покажува нecпосoбноcтa на оние кои ветуваа живот

Плажата во село Стење на Преспанското Езеро беше гордост на туристичките работници од овој регион и потврда за далеку...

Жителите се гнeвни на оваа нeчecнa влacт

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Дарко Костовски заедно со носителот на листа во изборната единица...

Македонија ќе се иcпрaви и гордо ќе чекори напред, Радишани е за Обнова на Македонија

Го посетив населеното место Радишани, како и црквата “Св. Наум Охридски” каде што успеав да се сретнам со неколку...

Во емисијата „Само вистина“ вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека партијата не се согласува со преспанскиот договор и дека ќе направи се тој да не дојде до неговото финале.

-Ние Ќе направиве се да се спречи договорот од Преспа да дојде до финале. Имаме аргументи за тоа и се надевам дека ќе успееме се да образложиме во Собранието и со тоа да се премислат и пратенеците. Јас не мислам дека ова е Постојат три грешки при самиот старт за перговорите за дивоворот:

Прво: Премиер на држава да го моли премиерот од Грција заедно да слават Нова година, да се понижува, овој го одби, па падна на грчки градоначалник. А Ципрас си отиде да си слави со пријатели од Србија.

Вториот проблем е напуштање на форматот на Обинетите Нации. Состемот на Обединети Нации секогаш повеќе одговра на мали држави. Ова беше само на штета на Македонија.

Трета е наивното прифаќање на промена на Уставот. Кога на лидерска средба ние како ВМРО-ДПНЕ го молевме Заев да не го прави тоа. Тпој излезе на прес конференција и кажа дека ќе се менува Уставот. После два часа со прес конференција излезе и Грција и отаму: Благодариме многу што вие сте прв премиер на ФИРОМ што дозволил да се промени Уставот.

Кога ќе ги ставиме овие три работи на едно место, јасно ви е зошто имаме ваков договор.

На ова, меѓународните пријатели велат дека доколку вашата Влада се согласува со ова, не можеме ние да бидеме поголеми патриоти, изјави Николовски.

Актуелно

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

Повеќе вести