November 28, 2020, 2:31 am

Николocки: Владата тpoши само 8,2 пpoценти од вкупните pacходи за антиkpизни мepки

Поврзано

Протести – Македонскиот народ не може да биде предмет на разговори и договори

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Охрид и во уште шест градови низ земјата одржа надпартиски протест со моторни возила организирани...

Маричиќ потврди дека разговараат за „многу прашања“ со Бугарија

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ изјави дека целосно стои позади премиерот Заев и неговите искрени намери во отворање на...

Саша Богдановиќ фaти cтpaнa, ги прифаќа kpитиките и cyгестии на Црвенковски

За писмото на поранешниот претседател на државата, но и претседател на СДСМ, Бранко Црвенковски и неговиот повик партијата да...
- Advertisement -

Значајно прашање се и буџетските расходи или колку ќе троши владата. Вкупните расходи во ребалансот два, односно вториов ребаланс се за 162 милиони евра повисоки од првиот ребаланс и се на ниво на 4 милијарди и 112 милиони евра. Внимавајте оваа година владата со вака амбициозна претпоставка предвидува дека ќе се реализираат приходи од 3 милијарди и 191 милион евра, додека расходите треба да бидат 4 милијарди и 112 милиони евра односно дупка во Буџетот од околу 960 милиони евра историски највисока дупка во Буџетот. Дупка која треба да ја плаќаат граѓаните, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на собраниската дебата за ребаланс на Буџетот.

Според него владата троши само 8,2 проценти од вкупните расходи за антикризни мерки.

-Вкупната помош, она што е најважно, што не прашуваат граѓаните за трансфери до фирмите за субвенционирање на плати и до население како за картичките кои ги делеше се 307,6 милиони евра, а вкупната помош за антикризните мерки со вториот ребаланс ќе изнесува 337 милиони евра или 8,2 проценти од вкупните расходи. За да не звучи апстрактно. Владата и Заев планираат да потрошат илјада денари, од тие илјада денари од приходи ќе соберат нешто повеќе од 900, значи за 100 денари ќе се задолжат од банки со камата и од други меѓународни кредитори, а кај народот за помош во задржување на работни места и слично ќе вратат само 82 денари. Значи Заев троши илјада денари, но на народот враќа само 82 денари, рече Николоски.

Пратеникот Николоски заклучи дека затоа не треба да се чудиме кога странци даваат извештаи дека Македонија е меѓу последните земји во Европа по процентот од БДП издвоен за справување со корона кризата.

Latest News

Тасевски до Захариева: Вашето минато нема да го зaборават синовите и внуците на оние отceчени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“...

Дишеме отpoв: Енормно зaгадување во неколку градови во Македонија

Во главниот град и вечерва не се дише поради енормното аерозагадување. Мерната станица во Ново Лисиче повторно покажува највисоки вредности, дури 435 ПМ 10...

Доктор од Охрид пoчинa од ковид-19

Во шеесеттата година од животот, по кратко боледување како последица на Ковид 19, денеска во Скопје, почина познатиот доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник,...

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Владата дeмaнтиpa дека Заев се договорил со Бугарија

Владата на Северна Македонија остро реагира на текстот објавен на вашиот портал со наслов "Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување...

More Articles Like This