Никој друг не се пријавил: Заев е единствен кандидат за лидер на СДСМ на внатрепартските избори

Поврзано

Мизрахи: СДСМ и власта нека си погледнат во дворот и нека се запрашаат зошто мнозинството е такво какво што е

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон" на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи...

Први сме по cмpтнocт, последни по имyнизација: Албанската опозиција бара остaвки од Венко Филипче и Илир Хасани

Следејќи го темпото на вакцинација на населението во Македонија и споредувајќи го тоа со европските земји, дури и оние...

Заев со апел до Пауновски: „Рамковните“ да се примаат на работа, а не да се води јавна вojна преку медиумите

Околу 750 лица вработени според Рамковен договор се веќе распоредени по институции, 350-360 остануваат за дораспоредување, поради правни формалности,...
- Advertisement -

Од партиското раководството потврдија за „360 степени“ дека, денеска до 16 часот, никој друг не поднел кандидатура и дека сегашниот лидер сам влегува во изборната „трка“
Премиерот Зоран Заев, кој е на чело на СДСМ веќе осум години, ќе биде единствен кандидат на првите внатрепартиски избори за претседател на партијата.

Попладнево во 16 часот истече рокот за пријавување на кандидати за лидер на партијата. Веднаш потоа Заев соопшти дека ја поднел својата кандидатура, како и предлог-програма за функционирање на СДСМ во наредните четири години.

Заев прв се кандидираше на внатрепартиските избори за лидер на СДСМ

Вечерва од раководството на СДСМ потврдија за „360 степени“ дека никој друг не поднел кандидатура за челната партиска позиција и дека Заев сам влегува во изборната „трка“, во која се очекува да учествуваат близу 70 илјади „гласачи“, кои во изминатиот период го обновиле членството или се зачлениле во партијата.

Вчера заврши и процедурата за ажурирање на членството во СДСМ, така што, според инфпрмациите, владејачката партија сега брои околу 80 илади членови.

Првите внатрепартиски избори за лидер на СДСМ ќе се одржат на 21 март, за што веќе е избрана Централна изборна комисија. Претседателка на ценралната изборна комисија е Викторија Аврамоска Мадиќ, потпретседателка Неда Гацова, а членови Снежана Калеска Ванчева, Марко Михаилоски и Бранко Георгиевски.

Со правилникот за кандидирање и спроведување на внатрепартиските избори, се предвидени два круга гласање, иако е можен и избор во првиот круг ако еден кандидат освои мнозинство гласови од социјалдемократите кои излегле на гласање.

Заев, трипати досега, почнувајќи од 2008 година, беше избиран на конгрес на чело на СДСМ, со тоа што првиот пат беше избран за в.д. претседател. При неговиот прв избор за лидер на СДСМ, со полн мандат, во 2013 година, имаше двајца противкандидати, додека при реизборот на конгресот во 2017 година, исто така, беше единствен кандидат. Овој пат, Заев првпат бара мандат од сопартијците од позиција на премиер.

Latest News

(Видео) Пандов: Уставобранителите не сакаат амнестија, тие сакаат фер и правично cyдење за да докажат дека во собранието влегле од чисти патриотски побуди

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

More Articles Like This