September 28, 2020, 3:56 pm

НИТУ ЧЕТВРТИНА РЕАЛИЗАЦИЈА ОД ПЛАНИРАНИТЕ КАПИТАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ, А НЕ ЗАДОЛЖУВААТ: Нема реализација, а задолжувањето се зголемува како да се остварени 100% капитални инвестиции

Поврзано

Цената на горивата останува иста

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека оваа недела цените на нафтените деривати ќе остане иста во однос на минатата...

Осум банки пројавиле интерес за соработка со Пошта

До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да...

Годинава нема К-15?

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но...
- Advertisement -

Според податоците, за овие месеци потрошени се само нешто над пет милијарди денари за капитални инвестиции што е само 21,3 отсто од вкупните капитални трошења кои биле предвидени за годинава. Ова за оваа година практично веќе не е новина оти слабата реализација на капиталните инвестиции се провелекува низ месеците од стартот на годината.

Судејќи по податоците сега, се докажува дека нема никакви можности да се постигне проектираната сума. Докрајот на годината има уште пет месеци, а не се потрошени ниту четвртина од парите. Засега нема најава за ребаланс на буџетот, а од Министерството за финансии упорно тврдат дека нема потреба за тоа оти имало добра наплата на приходите.

Капиталните инвестиции се рекордно ниски, но помалото трошење предизвика и помала реализација на вкупните расходи планирани за годинава. Министерството за финансии ги објави податоците за реализацијата на буџетот заклучно со јули годинава (за седум месеци).

Инаку според јулските податоци, буџетскиот дефицит до седмиот месец изнесува 7,5 милијарди денари или е реализиран нешто над 41 отсто од планираниот за годинава.

Latest News

Мицкоски се сретна со Тимоние

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (28.09.2020) заедно со Игор Николов, остварија средба со францускиот амбасадор Кристиан Тимоние. На средбата...

Зaпален автомобил во Скопје

На 27.09.2020 околу 23.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Јуриј Гагарин“ настанал пожap во патничко возило „ауди“, сопственост на С.С.(41). Извршен...

Вирусот мутира, не помагаат ни маските ни дистанцата

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвеенци од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од вирусот, од кои една можеби...

Вработен во МВР удpил во два мопеди со службено возило, повpeдeни две лица

На 27.09.2020 во 13.15 часот на паркинг кај ХЕЦ- Матка во Скопје, патничко возило „шкода октавија“, сопственост на МВР, управувано од О.М. (44)...

Златев пред првото рочиште за оддавање службена тајна: Јавниот интерес е поважен од било која класификација

Новинарот и уредник на „Лидер“, Љупчо Златев пред утрешното прво рочиште во судскиот процес за оддавање на службена тајна се огласи на „Фејсбук“ Самиот процес...

More Articles Like This