НИШТО ОД ВЕТЕНИОТ РАСТ НА БДП ОД 5 ПРОЦЕНТИ: Оптимистички економијата ќе порасне за 3.5%, да се внимава со јавниот долг

Поврзано

Ресен е општина со најмногу зaбoлeни од Koвид-19 по глaвa на жител

Ресен изминатиов месец стана град со најмногу Koвид-19 случаи по глава на жител во Македонија. Речиси три месеци немаше ни...

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

Мицкоски во Каменица, Берово и Пехчево, носителите на листи на средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и носителите на листи денеска ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава...

Народната банка ги задржа проекциите за раст на економијата од 3.5% годинава, 3.8% догодина и 4% во 2021-та. Главен двигател на растот ќе биде домашната побарувачка, но со негативен придонес на извозот. НБМ очекува странците да продолжат да вложуваат во земјава, но не со исто темпо како и лани. Централната банка бара забрзана изградба на инфраструктурата, бидејќи реализацијата за 3 месеци достигна едвај 6.2%. Засега поместувања имало кај изградбата на проектите за кои се задолжени јавните претпријатија. Гувернерката смета дека јавниот долг од 46.2% од БДП не е висок и алармантен, но дека Владата треба да внимава при задолжувањето.


Инфлацијата годинава ќе се намали на 1.5% – проектира Народна банка. Главните ризици врз македонската економија ќе доаѓаат однадвор. Глобалниот раст ќе се намали, а Италија и Германија, која е нашиот најголем трговски партнер, ќе имаат послаби перформанси. Засега НБМ не регистрирала влошување на размената со Германија.

НБМ проектира дека годинава депозитите ќе растат со 8.3%, а кредитите нешто побавно со 8%. Гувернерката Ангеловска Бежоска соопшти дека парите со новото име на државава ќе бидат пуштени во оптек следната година. Први ќе се менуваат банкнотите од 10 и 500 денари, но тие нема да бидат двојазични, туку само на македонски јазик. Целиот процес на замена на парите ќе трае 5 години.

Актуелно

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во дебатната емисија на телевизија 24. Мицкоски...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Повеќе вести