НИШТО ОД СРЕДБАТА: Претседателот Доналд Трамп го откажа очекуваниот самит со водачот на Северна Кореја

  • May 24, 2018

Претседателот Доналд Трамп го откажа очекуваниот самит со водачот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, “врз основа на огромниот гнев и отворена нетрпеливост” од Ким, кој им се закануваше на САД со “нуклеарна до нуклеарна пресметка”.


“Бев многу среќен што сум таму со вас. За жал, врз основа на огромниот гнев и отворено непријателство прикажано во твојата најнова изјава, чувствувам дека е несоодветно, во овој момент, да го имаат овој долгопланиран состанок “, го прочита писмото испратено неколку часа откако Северна Кореја го разнесе својот сајт за нуклеарни тестирања во Punggye-ri. Уривањето беше сведок на мал број странски новинари, и беше сметан за гест на добра волја од Ким, пред планираниот самит.
Во своето писмо, Трамп се жалеше на губењето на историска можност, но му се заблагодари на Ким за ослободување на тројца американски заложници, за кои тој рече дека е “прекрасен гест”.

Севернокорејскиот заменик-министер Чуе Сон Хуи во четвртокот изјави дека неговата земја ќе оди подалеку од самитот, кој требаше да се одржи во Сингапур на 12-ти јуни, ако Вашингтон продолжи да ги спроведува своите ” незаконски и безобразни дела”.

“Без разлика дали САД ќе се сретнат во собата за состаноци или ќе наидат на нуклеарна нуклеарна пресметка, целосно зависи од одлуката и однесувањето на САД”, рече Чое.

“Незаконните дела” споменати од страна на Чо се однесуваат на заеднички воени вежби извршени од страна на САД и Јужна Кореја претходно овој месец. Северот ги гледа овие годишни вежби како намерна провокација и пракса за инвазија.

Чо, исто така, го издвои заменик-претседателот Мајк Пенс, кој претходно оваа недела изјави дека Северна Кореја би можела да заврши како Либија, ако Ким не направи договор. Споредбата со Либија била направена првично од страна на советникот за национална безбедност на Трамп, Џон Болтон, кој сугерираше дека денуклеаризацијата на Северна Кореја би можела да го следи “модел на Либија”.

По предавањето на своето оружје во 2003 година, либискиот лидер Моамер Гадафи беше соборен и егзекутиран со државен удар во 2011 година.

Следејќи ги овие изјави, Северна Кореја ги откажа разговорите со Југот на почетокот на мај, но не и средбата со Трамп во Сингапур. Оттогаш судбината на самитот беше дискутирано речиси секојдневно во медиумите, при што американскиот претседател беше нејасен за своите изгледи.

Најавата на Трамп доаѓа само неколку часа откако тој му рече на Fox News дека “има добри шанси”, состанокот ќе се одржи на 12 јуни како што беше планирано. Трамп, исто така, рече дека состанокот би можел да го отвори патот до постепена денуклеаризација на Корејскиот полуостров.

Претходно «
Следно »