НИШТО ОД СРЕДБАТА: Претседателот Доналд Трамп го откажа очекуваниот самит со водачот на Северна Кореја

Поврзано

ГО ПРЕПЛАШИЛ ДО СМРТ: Тајсон му упаднал во канцеларијата на Трамп

Долгогодишното пријателство помеѓу поранешниот шампион и актуелниот претседател на САД било ставено на тест. Британскиот „Тајмс“ пренесува делови...

НАЈДОБАР СУМ, ПОСЛЕ ЛИНКОЛН: Трам се пофали дека направил повеќе за црната популација од неговите претходници

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно изјави дека тој направил повеќе за црнечката заедница во САД од кој било претседател...

TУЖБА ВРЕДНА 5 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Гугл се соочува со тyжба за нaрушување на приватноста

Во САД е поднесена колективна тyжба против Гугл, во која се тврди дека компанијата незaконски ја нaрушува приватноста на...

Претседателот Доналд Трамп го откажа очекуваниот самит со водачот на Северна Кореја, Ким Јонг-ун, “врз основа на огромниот гнев и отворена нетрпеливост” од Ким, кој им се закануваше на САД со “нуклеарна до нуклеарна пресметка”.


“Бев многу среќен што сум таму со вас. За жал, врз основа на огромниот гнев и отворено непријателство прикажано во твојата најнова изјава, чувствувам дека е несоодветно, во овој момент, да го имаат овој долгопланиран состанок “, го прочита писмото испратено неколку часа откако Северна Кореја го разнесе својот сајт за нуклеарни тестирања во Punggye-ri. Уривањето беше сведок на мал број странски новинари, и беше сметан за гест на добра волја од Ким, пред планираниот самит.
Во своето писмо, Трамп се жалеше на губењето на историска можност, но му се заблагодари на Ким за ослободување на тројца американски заложници, за кои тој рече дека е “прекрасен гест”.

Севернокорејскиот заменик-министер Чуе Сон Хуи во четвртокот изјави дека неговата земја ќе оди подалеку од самитот, кој требаше да се одржи во Сингапур на 12-ти јуни, ако Вашингтон продолжи да ги спроведува своите ” незаконски и безобразни дела”.

“Без разлика дали САД ќе се сретнат во собата за состаноци или ќе наидат на нуклеарна нуклеарна пресметка, целосно зависи од одлуката и однесувањето на САД”, рече Чое.

“Незаконните дела” споменати од страна на Чо се однесуваат на заеднички воени вежби извршени од страна на САД и Јужна Кореја претходно овој месец. Северот ги гледа овие годишни вежби како намерна провокација и пракса за инвазија.

Чо, исто така, го издвои заменик-претседателот Мајк Пенс, кој претходно оваа недела изјави дека Северна Кореја би можела да заврши како Либија, ако Ким не направи договор. Споредбата со Либија била направена првично од страна на советникот за национална безбедност на Трамп, Џон Болтон, кој сугерираше дека денуклеаризацијата на Северна Кореја би можела да го следи “модел на Либија”.

По предавањето на своето оружје во 2003 година, либискиот лидер Моамер Гадафи беше соборен и егзекутиран со државен удар во 2011 година.

Следејќи ги овие изјави, Северна Кореја ги откажа разговорите со Југот на почетокот на мај, но не и средбата со Трамп во Сингапур. Оттогаш судбината на самитот беше дискутирано речиси секојдневно во медиумите, при што американскиот претседател беше нејасен за своите изгледи.

Најавата на Трамп доаѓа само неколку часа откако тој му рече на Fox News дека “има добри шанси”, состанокот ќе се одржи на 12 јуни како што беше планирано. Трамп, исто така, рече дека состанокот би можел да го отвори патот до постепена денуклеаризација на Корејскиот полуостров.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести