НИ ВО СРБИЈА НИ ВО МАКЕДОНИЈА: Борисов му го ,,џaпнa” Фолксваген на Заев

  • April 5, 2019
  • Коментари

Германија ја поддржува изградбата на фабрика на ʺФолксвагенʺ во Бугарија. Тоа го изјави германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер на заедничката прес-конференција со бугарскиот претседател Румен Радев, пренесува БГНЕС.

Румен Радев рече дека со Штајнмаер разговарале за изгледите за стратешка германска инвестиција во Бугарија. Радев го уверил Штајнмаер дека во Бугарија постои целосен консензус да се обезбедат најдобрите можности и сигурна инвестициска средина за една таква инвестиција.

Претходно «
Следно »