НИ ИЗБЕГА УШТЕ ЕДЕН ИНВЕСТИТОР: КИА и Хјундаи ќе инвестираат 80 милиони евра во Хрватска

Поврзано

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од...

ЗАРАБОТУВААТ И ДО 10.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Вип пpocтитyткитe имаат 5 до 6 муштерии дневно

Српската старлета Тијана Максимовиќ, попозната како Тијана Ајфон беше уапсена во полициска акција поради проституција, додека илегално во чамец...

Компанијата Hyundai Motor Group и Kia Motors Company заеднички инвестираа 80 милиони евра во Rimac – хрватската компанија за електрични возила. Компаниите најавија стратешко партнерство за да соработуваат во развојот на електрични возила со високи перформанси.

Со новата соработка, Hyundai Motor Group има за цел да го забрза транзитот кон чиста мобилност и да се позиционира себеси како глобален лидер во водењето на оваа промена во индустријата.

Hyundai, Kia и Rimac ќе работат заедно за да развијат електрична верзија на спортскиот автомобил на брендот N, марка Hyundai Motor Group, и електрично возило со високи перформанси до 2020 година.

“Rimac е иновативна компанија со извонредни можности во електричните возила со високи перформанси”, изјави Еуисун Чунг, извршен потпретседател на Hyundai Motor Group. “Неговите корени како стартап и големото искуство во соработка со производители на автомобили во комбинација со технолошките способности, го прави Rimac идеален партнер за нас. Со нетрпение очекуваме да соработуваме со Rimac на патот кон чиста мобилност “.

Основачот и извршен директор на Rimac, Мате Римац рече: “Ние сме многу импресионирани од визијата на Hyundai групацијата и брзата и решителна иницијатива. Ние веруваме дека ова технолошко партнерство ќе создаде максимална вредност за нашите компании и нивните клиенти. Rimac сѐ уште е млада и релативно мала, но брзорастечка компанија.“

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести