November 28, 2020, 12:13 pm

Ниcкoтo eceнcкo coнцe e oпacнo зa вoзaчитe

Поврзано

Maybach S-Class:Максимум во секој аспект

Кога се зборува за Mercedes-Maybach S-Class тогаш тоа се прави со посебен респект. Англиските мајстори за луксузни лимузини се...

Toyota Yaris GR: Јапонска џебна ракета

Во време кога повеќето производители или ги укинуваат или ги електрифицираат лутите верзии на своите модели, во Toyota се...

Тајното оружје на Bugatti- Повторно уништувач на рекорди?

Пред само неколку недели видовме како SSC Тuatara направи Гинисов рекорд од 532 километри на час. Bugatti не одолеаа...
- Advertisement -

Со доаѓањето на есента доаѓа и ниското сонце, а тоа е многу опасно на патот. Затоа се препорачува возење со поголема перспектива, кревање на позицијата на седење и носење на очила за сонце. Не сте ни свесни дека во овој период од годината толку многу може да в смета сонцетот, иако е 13 или 14 часот.

Дури и при брзина од само 30 километри на час, еден возач може да помине околу две должини на автомобилот за една секунда. При 50 км/ч растојанието е 14 метри, а возачот може да вози без видливост во градскиот сообраќај. Возачот често реагира премногу дозна, кога ќе се појави ненадејна пречка. Велосипедистите и пешаците исто така треба да го адаптираат однесувањето на патиштата кон надворешните услови во сончевите есенски денови.

Корисно за возачите е да го кренат седиштето и да ги користат сенките. Очилата за сонце помагаат во заштита од сјајот на сонцето. Секогаш се препорачува да ги имате при рака, особено во текот на есента и зимата. Покрај тоа, кога сонцето е ниско, возачите треба да се прилагодат на густиот сообраќај и да се подготвени да запрат. Друга важна препорака е да се зголеми безбедносната дистанца.

Валканата шофершајбна исто така го зголемуваат отсјајот и ја влошуваат видливоста. Поради тоа експертите советуваат да се чисти редовно предната шофершајбна и однадвор и одвнатре особено во темната сезона. Сега е моментот возачите да се уверат во системот за миење на предната шофершајбна и да проверат дали системот за миење на предното стакло е полн со течност за миење или е неопходно да се додаде.

Latest News

Пpeгaзeн пeшaк вo Скопје, co тeшки пoвpeди пpeнeceн нa Kлиникa

Пешак е тешко повреден во несреќата што се случила вчера во 12.00 часот на ул.„Малешевска“ во Скопје. Патничко возило „фиат брава“...

Ќе побара ли Бугарија и Грција да ги избрише натписите на своите споменици

ПРЕИНАЧУВАЊЕ НА ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА СЕ БАРА САМО ОД МАКЕДОНИЈА Бугарија со уцените кон Македонија и барањето да се избрише нејзината улога во периодот 1941-1944 г....

Bo здpyжeнa пoлициcкa akциja вo Цeнтpaлнa Амepикa yaпceни нaд 700 kpиминaлци

Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на...

Вpхoвниoт вepcки лидep вeти oдmaздa зa y6иcтвoтo нa Фахризадех

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма...

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021 година ако не се стави...

More Articles Like This