November 28, 2020, 12:16 pm

Нова„војна“ помеѓу САД и НР Кина поради 5G

Поврзано

Bo здpyжeнa пoлициcкa akциja вo Цeнтpaлнa Амepикa yaпceни нaд 700 kpиминaлци

Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни...

Вpхoвниoт вepcки лидep вeти oдmaздa зa y6иcтвoтo нa Фахризадех

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен...

У6иeн шeфoт нa иpaнcкaтa нykлeapнa пpoгpaмa

Началникот на иранската нуклерана програма Мохсен Фахризаде е убиен во близина на Техеран, потврди Иранското министерство за одбрана. Според соопштението,...
- Advertisement -

Планот предводен од САД е дизајниран да го блокира учеството на кинескиот технолошки гигант Huawei во мрежите 5G на странските нации насекаде во светот.
Американскиот државен потсекретар Кит Крач, по турнејата на земјите од јужна и средна Америка, даде изјава за медиумите во која вели дека „на Кинеската комунистичка партија не може да и се верува со нашите најчувствителни податоци и интелектуална сопственост“.

На оваа изјава Кинеската амбасада во Бразил остро возврати, откако Бразилија оваа недела стана последниот потписник на американскиот договор за блокирање со кој се ограничува учеството на кинескиот технолошки гигант Huawei Technologies од 5G мрежите на странските нации.

„Она што САД го нарекуваат „чисти мрежи“ е дискриминација, исклучување и политичко влијаење“, се вели во соопштението на амбасадата.

Бразил во средата го потпиша Меморандумот на предлогот „Чиста мрежа“ предводен од САД, кој веќе привлече поддршка во десетици други земји.
Амбасадата на НР Кина беше испровоцирана од говорот на Кит Крач, државен потсекретар на САД за економски раст, енергија и животна средина, во американската амбасада во Бразилија во средата, во кој тој се осврна на Хуавеи како „столб на шпионската држава“.

Изјава е дадена откако Крач се сретна со официјални претставници на бразилското Министерство за надворешни работи рече дека јужноамериканската земја „ги поддржува принципите содржани во предлогот за чиста мрежа даден од Соединетите држави“.

Во интервјуа за бразилски и кинески медиуми, Јанг возврати и на тврдењата на Америка дека Хуавеј претставува безбедносен ризик за другите нации.
Кина ги повикува соседите да ги поддржат своите идеи за безбедност на податоците, а не САД

Посетата на Крач на Бразил беше дел од 10-дневната турнеја низ Централна и Јужна Америка, која опфаќаше и постојки во Чиле, Еквадор, Панама и Доминиканската Република. Промовирањето на планот за чиста мрежа беше на дневен ред за целото патување, соопшти минатата недела американскиот државен оддел.
Американскиот државен секретар Мајк Помпео во вторникот изјави дека повеќе од 50 земји сега се потпишале на предлогот. Крач со месеци бараше од Бразил да го забрани Huawei во своите мрежи.

Освен проблемот со 5G, националниот регулатор на здравјето во Бразил дозволи клиничките испитувања на кинески кандидат за вакцини Covid-19 да продолжат во средата, два дена откако ги суспендираа во, како што критичарите, ја нарекоа одлуката извалкана од политиката.

Колку за потсетување, Владата на Република Македонија е една потписничките на овој договор. При потпишување на овој договор, премиерот Зоран Заев, меѓу другото кажа дека „ќе предизвика попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија“.

Фото:

Ројтерс

Latest News

Пpeгaзeн пeшaк вo Скопје, co тeшки пoвpeди пpeнeceн нa Kлиникa

Пешак е тешко повреден во несреќата што се случила вчера во 12.00 часот на ул.„Малешевска“ во Скопје. Патничко возило „фиат брава“...

Ќе побара ли Бугарија и Грција да ги избрише натписите на своите споменици

ПРЕИНАЧУВАЊЕ НА ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА СЕ БАРА САМО ОД МАКЕДОНИЈА Бугарија со уцените кон Македонија и барањето да се избрише нејзината улога во периодот 1941-1944 г....

Bo здpyжeнa пoлициcкa akциja вo Цeнтpaлнa Амepикa yaпceни нaд 700 kpиминaлци

Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на...

Вpхoвниoт вepcки лидep вeти oдmaздa зa y6иcтвoтo нa Фахризадех

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма...

Германиија нajaви дeкa pecтpиктивнитe мepки мoжe дa тpaaт и дo пpoлeт cлeднaтa гoдинa

Германските власти најавуваат дека рестриктивните мерки кои претставуваат делумен „локдаун“ можеби ќе треба да се продолжуваат до пролетта 2021 година ако не се стави...

More Articles Like This