September 22, 2020, 4:23 pm

Новата Трофео колекција на Масерати

Поврзано

Рycкиoт пaзap нa aвтoмoбили cтaнa втop пo гoлeминa вo Европа

И покрај падот на продажбата на автомобили во август, рускиот пазар на автомобили стана еден од најголемите во Европа,...

Масерати со наследник на МЦ-12

Maserati го претсави најновиот супер-спортски двосед со ознака МC20. Maserati MC20 го движи централно сместен трилитарски V6 мотор со два...

Rolls Royce Ghost 2021 – Кога не се штеди за ништо

Во 2009 година, Rolls Royce додаде ново возило во нивното портфолио, нешто сосема поразлично од дотогашниот „Phantom“, кое што...
- Advertisement -

Масерати напиша ново поглавје во својата книга со проширување на нивната Трофео колекција.

Масерати ги претстави новите верзии од веќе познатите Гибли,Кватропорте и Леванте модели, кои со новиот Трофео пакет се одликуваат како врвот на преформанси, спортско возење и луксуз.

За да се обележи чистокрвното Италијанско потекло, боите избрани за Трофео колекцијата се преземени од Италијанското знаме; Зелено за Кватропорте, бела за Леванте и црвена за Гибли, кои комбинирани со хромираните и црвени акценти даваат специфично агресивен и елегантен изглед.

Под хаубата на сите три модели лежи V8 мотор со два турбо полначи од 3.8 литри кој испумпува 580 коњски сили при 6,250 вртежи во минута и максимум вртежен момент од 730 Nm.

Моторот се изработува во седиштето на Ферари, Маранело – специјално по нарачка на Масерати. Гибли и Кватропорте можат да се пофалат со титулата на најбрзи седани, со максимална брзина од 326 километри на час, додека максималната брзина на Леванте е 302 километри на час.

 

 

Latest News

(Видео) Xopopoт се повторува: Hoва ekcплозија во Либан, гycт чaд ги гyши граѓаните

Силна експлозија одекна во либанскиот регион Кана на југот од земјата и предизвика паника меѓу локалното население. Причината за силната...

Македонско-грчки kpиминaлeн koнзopциyм ги остави штипјани бeз бoлницa, а Македонската економија oштeтeнa

Еднакви на kpиминал се слулувањата околу новиот Клинички центар во Штип. Не само што штипјани во долгледно време нема да добијат нов Клинички центар...

Што се случува?: Пендаровски за утре закажа седница на Советот за безбеднocт

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, за утре, 23 септември, закажа седница на Советот за безбедност. Седницата ќе се одржи со почеток во 12 часот...

Јанакиески ќе бара оштeтa од државата што бил пpиcлyшкyвaн

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот...

Груби до британската амбасадорка: Етничката застапеност е уставно право и мора да се почитува

Вицепремиерот и министер за политички систем, Артан Груби, се сртна со британската амбасадорка Рејчел Галовеј, при што истакнал дека правичната и соодветна застапеност е...

More Articles Like This