НОВА БОМБА ВО ГЕРМАНИЈА: Бомбаш се разнел пред преполна сала во јужниот германски град Ансбах

  • July 25, 2016

Станува збор за 27 годишен сириски бегалец кој пристигнал во Германија пред две години. Нему пред една година му било одбиено барањето за азил, но му било дозволено да остане во земјата, што се покажа како фатално.

nov napad u germanija infomaks

Полицијата во јужниот германски град Ансбах соопшти денеска дека загинал еден човек кога експлозивната направа за која се верува дека ја носел била активирана во близина на еден музички фестивал. Загинало најмалку едно лице, а 12 се повредени.

Напаѓачот се разнел откако не му бил дозволен влез на фестивалот, бидејќи немал билет.

Според познавачите, напаѓачот имал ментални болести и неколку пати бил хоспитализиран во локалната болница.

Повеќе детали се најавени за подоцна.

Претходно «
Следно »