August 10, 2020, 6:41 am

Нова бура во Грција

Поврзано

Xaoc во Белорусија по изборите , во Минск пpoтести и ekcплозии (ВИДЕО)

Судири меѓу белоруската полиција и демонстрантите вчеравечер во Минск и Брест, по објавувањето на излезните анкети на претседателските избори. Долгогодишниот...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка,...

Протecти во Британија, медицински работници бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протecтираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната...
- Advertisement -

Битката со катастрофата во Грција продолжува и понатаму. Страшните слики кои ги прогонуваат луѓето со денови, ќе продолжат и во следните неколку дена. Метеоролозите најавуваат нова бура Зенон која доаѓа од Средоземното Море ноќеска ќе ја погоди Грција.

Според синоптичарите Зенон со себе носи нов бран поројни дождови и ветар како на почетокот на неделата, кога беа предизвикани катастрофалните поплави крај Атина и во кои досега загинаа 16 луѓе.

Реките од кал и вода предизвикани од Евридика веќе уништија илјадници домови, болници, продавници, училишта.  Граѓаните без кров над глава  во страв и паника ги чекаат новите дождови.

„Се е уништено. ништо не остана од домот, и двете коли кои ги поседувава водата ги однесе. Домот ми цел во кал“.

„Се е уништено, се е искршено, ништо не остана од нашиот  дом. Се беше ново, мебелот беше нов, дури и вратите од мојот дом се бутнати од водата“, велат граѓаните.

Од вчера во Грција е тридневна жалост.  Сите училишта во областа Атика се затворени, властите и спасувачки екипи трагаат по исчезнати во библиските поплави. Грчките власти објавија дека сите што имаат потреба добиваат помош.

1 коментар

Latest News

Xaoc во Белорусија по изборите , во Минск пpoтести и ekcплозии (ВИДЕО)

Судири меѓу белоруската полиција и демонстрантите вчеравечер во Минск и Брест, по објавувањето на излезните анкети на претседателските избори. Долгогодишниот...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од пoдметнати миHи кај Љуботенски бачила 3aгинаа осум бранители на Македонија

На 10 август 2001 година во 08,00 часот на месноста викана Љуботенски Бачила на шумскиот пат меѓу село Љубанци и село Љуботен, возило на...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во 2001-ва од пoдметнати миHи кај Љуботенски бачила 3aгинаа осум бранители на Македонија

На 10 август 2001 година во 08,00 часот на месноста викана Љуботенски Бачила на шумскиот пат меѓу село Љубанци и село Љуботен, возило на...

Ekcплозијата во Бејрут cpaмни сè околу, но во православната црква недопpeн остана олтарoт

Само 12 минути пред разорната екплозија, свештеникот Јуил Насив со децата ја напуштил неговата грчка православна црква „Свети Димитрија“ во Бејрут. По силниот удар,...

Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 јули. Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Овие се четворица од ѓаконите на првата,...

More Articles Like This