August 14, 2020, 12:15 am

НОВА ВЛАДА, ГРУЕВСКИ ПРЕМИЕР: ВМРО-ДПМНЕ има обврска да го почитува изборот на граѓаните кои го избраа Никола Груевски за иден премиер!

Поврзано

Адеми: До трето одделение со физичко присуство, другите ученици ќе учат од дома

Комисијата за зapaзни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во...

Пендаровски: Ако Заев не обезбеди мнозинство, го враќа мандатот назад

Претседателот Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од...
- Advertisement -

Без разлика дали веќе се направени постизборните коалиции со кои треба да се обезбеди мнозинство од 61 пратеник или не, Никола Груевски го има мандатот за формирање на Влада

vlada-640x294

Оваа информација ја потврди и портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски
ivo-kotevski-2-620x413ВМРО-ДПМНЕ победи на овие избори и има легитимитет, и целосна поддршка од народот да ја формира новата влада. ВМРО-ДПМНЕ има обврска да направи се за да ја исполни волјата на мнозинството. Мандатот за формирање на нова влада е во рацете на Никола Груевски. Тој беше носител на сите изборни активности и ја освои довербата на граѓаните“, вели Котевски.

Во моментов, Котевски не изнесе детали за можните контакти со цел формирање на постизборна коалиција со останатите партии, и вели дека јавноста навремено ќе биде информирана по ова прашање. Мандатот од претседателот се очекува Иванов да му го предаде на Груевски најдоцна до 9-ти јануари, но постои и можност тоа да се случи порано.

6 КОМЕНТАРИ

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This