September 28, 2021, 12:44 pm

Нова вojна на Блискиот Исток? – Изpaел го гpaнатираше Либан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во неколку северни израелски заедници, близу границата со Либан, се слушнаа сирени.

Израелската армија соопшти дека истрелала артилериски гранати кон Либан, откако Израел беше мета на ракетен напад беше од Либан во услови на зголемени тензии во регионот.

„Три ракети беа истрелани од Либан кон израелска територија“, се вели во соопштението на армијата во средата, додавајќи дека една од нив паднала на границата. „Како одговор … артилериските сили пукаа на територијата на Либан“.

Израелскиот радиодифузер Канал 12 објави дека една ракета експлодирала на отворено подрачје, а друга била пресретната од израелскиот одбранбен систем, познат како железната купола.

Сведоци во Либан, исто така, објавија дека биле истрелани неколку ракети кон Израел.

Не е познато дали Либан има жртви.

Сирени што предупредуваат од ракетен напад се огласија во неколку израелски заедници, вклучувајќи го и градот Кирјат Шмона, во близина на границата со Либан.

Израелската војска соопшти дека не вовела никакви ограничувања за цивилите во северните области.

Израелскиот премиер Нафтали Бенет рече дека тој и министерот за одбрана Бени Ганц биле „информирани“ за случувањата и дека го разгледуваат одговорот.

Размената на оган доаѓа неколку дена откако Израел им се придружи на другите држави во обвинувањето на Иран дека стои зад очигледниот напад со беспилотно летало врз танкер поврзан со Израел кај Оман, во кој загинаа двајца членови на екипажот, и навести можна одмазда.

Иран ги отфрли обвинувањата и предупреди дека „ќе одговори на секој можен авантуризам“.

На 20 јули, две ракети беа истрелани од Либан кон Израел, без да предизвикаат штета или повредени. Тој инцидент се случи неколку часа откако сириски воен претставник изјави дека Израел изврши воздушни напади во близина на северниот сириски град Алепо.

Во мај, ракети беа истрелани од јужен Либан неколку пати за една недела – израелската армија рече дека ракетите паднале во морето.

На 14 мај, Либанец беше застрелан и убиен од израелски војници, откако тој и другите се обидоа да ја преминат заштитната ограда на границата со Израел, додека протестираа за поддршка на Палестинците по повод 73 -годишнината од Накба, што Палестинците ја нарекуваат „катастрофа“. што ги снајде во војната против Израел во 1948 година.

Израел војуваше во 2006 година против Хезболах, поддржан од Иран, која е доминантна сила во јужен Либан и поседува напредни ракети. Оттогаш, границата е главно тивка.

Либан беше управуван од привремена администрација речиси една година, додека нејзината валута пропадна, работните места исчезнаа и банките ги замрзнаа сметките во она што заемодавачите ја нарекоа една од најтешките финансиски кризи на модерното време.

Либан го има најголемото христијанско малцинство на Блискиот Исток со бројќи кои надминуваат 37 проценти од населението.

Latest News

(Видео) Костовски: Ce oткaжyвaме oд кoмoдитeтoт, Oпштинcкaта згpaдa ќe бидe нoвa пoликлиникa вo Бутел

Почитувани граѓани на општина Бутел, Поминува времето на лажните ветувања, поминува времето на лажните градоначалници. Мои бутелчани во последниве...

More Articles Like This