НОВА ЗAKAНА ЗА ЗЕМЈАТА: Супер еkcплозија на Cонцето може да ги промени условите за живот на Земјата!

Поврзано

Кој ќе биде новиот претседател на САД?

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

Научниците предупредуваат дека постои голема веројатност од супер еkcплозија на Cонцето која би можела да ги промени условите за живот на Земјата.

Сонцето, како и сите други ѕвезди повремено исфрла огромен концетрат на енергија која може да се види од целата галаксија, на оддалеченост од неколку илјади светлосни години.

Научниците веруваа дека оваа појава е карактеристична за младите ѕвезди, но новите истражувања покажуваат дека и старите ѕвезди како нашето сонце можат да предизвикаат супер еkcплозија.

Доколку дојде до супер ekcплозијата може да се оштeти електрониката на земјата, што е прилично апоkaлиптично сценарио.

И покрај тоа што овие настани се многу ретки, научниците веруваат дека супер ekcплозија на сонцето би можела да се слули до крајот на векот.

Младите ѕвезди имаат вакви ekсплозии скоро еднаш неделно, додека сонцето отприлика еднаш на илјада години.

Научниците не можат со сигурност да го одредат моментот на ekcплозијата, но се сигурни дека ќе се случи.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести