Нова “Супер-Земја“ на шест светлосни години од нас

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

На шест светлосни години оддалеченост од нас, откриена е “Супер-Земја“ која орбитира надвор од нашиот соларен систем. Супер-Земји се планети чија маса е поголема од онаа на нашата планета, но не толку голема како гигантската маса на Уран, што е 14 пати поголема од масата на Земјата.

Новооткриената Супер-Земја орбитира околу Бернардовата Ѕвезда, помала и постара ѕвезда-џуџе на оддалеченост од шест светлосни години од нас.

Астрономите изјавија дека по истражување долго речиси две децении, тие се 99 проценти сигурни дека егзопланетата постои. Планетата е надвор од зоната погодна за живот, на растојание од својата ѕвезѕда наречено “снежна линија“, кадешто шансата за постоење вода во течна форма и живот не е можна.

– Имаме декади вредни информации и знаење кои се на наше располагање. Прецизноста на новите мерења продолжува да се подобрува, отворајќи ги вратите на нови откритија и согледувања на вселената – изјавува д-р Пол Батлер од Карнеги институтот за наука.

Научниците сакаат да соберат повеќе информации за да го потврдат постоењето на планетата, и велат дека оваа егзопланета би можела да биде одлична мета НАСА да ги тестира своите најнови технологии и телескопи за проучување на вселената.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести