January 24, 2021, 9:58 am

Новинарот од БГНЕС кој го направи ckaндaлозното интервју со Заев е од Македонија

Поврзано

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за попис, деновиве ќе се знае неговиот став

Претседателот Стево Пендаровски е во консултации со правни експерти, па потоа ќе го потпише законот за попис, изјавија за...

Внимавајте ако патувате: Влажни коловози, снег во Маврово и кај Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Маврово и на планинскиот...

И нa Брнз и дojдe пpeкy глaвa: Beтoтo на Бугарија e pизик нe caмo зa Македонија, туку и за ЕУ

САД се разочарани од ветото на Бугарија поради бројни причини, а пред сѐ затоа што веруваат дека Македонија беше...
- Advertisement -

Целата земја, но и регионот останаа запрепастени од скандалозното интервју на Зоран Заев и новинарот од Бугарија, Љубчо Нешков. Нешков, новинар од Бугарија, основач и сопственик на БГНЕС, всушност е Македонец, роден во Скопје, а со потекло од Прилеп.

Еве ја неговата биографија која може да се најде на Википедија.

Љубчо Темелков Нешков е бугарски новинар, сопственик на новинската агенција БГНЕС. Роден на 29 јули 1964 година во Скопје во семејството на Темелко Нешков од Бело Поле, Прилепско. За време на Титова Југославија, неговиот татко бил уапсен и минал 12 години во затвори и концентрациони логори за одбрана на бугарството и за членство во нелегална антимакедонска организација. Во 1977 година Темелко Нешков и неговата ќерка Славица емигрирале во Белгија, а една година подоцна таму пристигнале сопругата и синот Љубчо.

Во 1985 година семејството засекогаш се населило во Бугарија. Љубчо Нешков дипломирал историја и новинарство на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“. Работел како новинар во весникот „Стандард“, а подоцна и во Бугарската национална телевизија. Нешков стана познат по известувањето за кризата во Косово во 1998-1999 година. Во 2001 година, Љубчо и неговата сестра Славица ја основале новинската агенција БГНЕС.

Latest News

Aболицираниот kpиминалец Зоран Заев е тотaлно изолирaн политичар од страна на светските, но и на балканските лидери

Аболицираниот криминалец Зоран Заев е тотално изолиран политичар од страна на светските, но и од страна на Балканските лидери....

More Articles Like This