Новиот закон за високо образование не донесе ништо ново во однос на стариот закон

Поврзано

Неизвесен 1.септември: Ќе седнат ли децата во училишните клупи?

Дали учениците ќе седнат во школските клупи од 1.септември? Ова е прашањето што уште од сега ги мачи најголемиот...

Избран ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Универзитетската изборна комисија ја објави Одлуката за утврдување избран кандидат за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ според...

Скандалозна постапка за избор на ректор на УКИМ

Во последните денови, јавноста е сведок на скандалозна постапка за избор на ректор на најреномираниот универзитет во Македонија, Универзитетот...
- Advertisement -

Александар Димитров професор на Технолошко-металуршки факултет и кандидат за ректор на УКИМ во своето гостување во телевизија 24 рече дека новиот закон за високо образование не донел ништо ново во однос на претходниот закон.

Според него новиот закон за високо образование треба да обезбедува буџет за наука, да понуди проекти, професорите да работат на научни проекти, професорите да излегуваат надвор од државата да одат на конференции и слично.

-Законот за високо образование не донесе ништо ново, само ги зајакне критериумите за доценти, редовни и вонредни професори.

Министерството за образование треба да им понуди на професорите услови за да можат да ги исполнат тие критериуми, а условите за исполнување на критериумите се да се обезбеди буџет за наука, да се понудат проекти, да може професорите да аплицираат, да ги работат научните проекти, да излегуваат надвор од државата да одат на конференции и слично, рече Димитров.

Latest News

Утре без cтpујa делови од неколку скопски општини

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 07.08.2020 година (петок), без електрична енергија ќе останат: Oд 06:00 до...

Над половина милион зaрaзeни со Koвид-19 на Флорида

САД регистрираа 1.262 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19 во изминатите 24 часа, покажуваат податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс“. Со новите случаи, бројот на смртни...

Зaплeнeти 1,3 тони кoкaин на француско пристаниште

Француските власти заплениле 1,3 тони кокаин скриени во контејнер со вреќи ориз од Јужна Америка во пристаниште на северот на државата, изјави неименуван извор...

Играјте на сигурно и нема да зaжaлитe

Овен Не дозволувајте ситните кавги со колегите да ве исфрлат од такт. Кога ќе забележите дека сте налутени, повлечете се во самотија и бројте до...

За време ekcплозијата во Бејрут новинарка имаше интервју: Погледнете што се случи (Видео)

Еkcплозијата што однесе преку стотина животи во Бејрут и беа повредени преку 7.000 лица, беше голем шоk за светската јавност. Се повеќе видеа излегуваат...

More Articles Like This