August 15, 2020, 6:08 pm

НОВИОТ ИК НА ВМРО-ДПМНЕ ЈА ОДДРЖА ПРВАТА СЕДНИЦА: Осуда за политичкиот прогон кој власта го врши преку правосудните органи

Поврзано

(Видео) Haчeлeн дoгoвop помеѓу Заев и Ахмети – Пpoблeм cѐ yштe пpeтcтaвувa пpeмиep Албaнeц

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција....

Влaдaтa вeќe втopи месец ги кpиe пoдaтoцитe за бpoјoт на нeвpaбoтeни лицa – Со кpиeњe на пoдaтoци, не може да се coкpиe нecпoсoбнocтa

Владата веќе втори месец ги крие податоците за бројот на невработени лица. Нема никакви информации од надлежните институции, пишува...

(Видео) Кои субјекти пред време знаеле за пропаѓањето на Еуростандард и кој се повлекол пари од банката?

Откако сопственикот на сега веќе пpoпадната Еуростандард банка, Трифун Костовски, јавно проговори за случувањата и околностите во кои пропaдна...
- Advertisement -

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на првата одржана седница го осуди политичкиот прогон од страна на власта кој преку правосудните органи се врши врз пратеници, уметници, полициски службеници и останати лица чиј единствен грев е тоа што имале храброст гласно да се спротивстават на антидржавните политики на актуелната власт.

Носењето на неуставниот закон за двојазичност и ратификувањето на асиметричниот договор со Бугарија со кој што ќе се брише македонската историја, се доказ дека штетните антидржавни политики на СДСМ, на кои што пред изборите предупредуваше ВМРО ДПМНЕ, стануваат реалност. Ваквите политики, според Извршниот комитет ја редефинираат Република Македонија и нанесуваат штети на долг рок, кои нема да може да се надоместат.

Извршниот комитет на вчерашната седница ја анализираше и катастрофалната економска политика што ја води црното економско трио Заев, Анѓушев и Тевдовски, која земјава ја турка во банкрот. Нивната неспособност ја плаќаат граѓаните кои за само 15-тина денови, актуелната влада ги задолжи со над 570 милиони евра. Заради расипничката политика на новата власт секој жител на Македонија поединечно е задолжен со преку 250 евра, односно едно четиричлено семејство, благодарение на Заев, Тевдовски и Анѓушев ќе треба да враќа преку 1.000 евра.

Работата на локалната самоуправа предводена од СДСМ, според ИК е уште една потврда на нивната неспособност и безидејност. Лагите се единствениот принцип во работењето, а еден од показателите за тоа е не преземањето на никакви мерки во врска со загадувањето, иако пред изборите ветуваа дека овој проблем ќе бил решен. Додека Заев е на луксузно зимување во италијанските монденски ски центри, а Шилегов во Загреб, Скопјани ги полнат клиниките како резултат на загадениот воздух со кој што главниот град се искачи на листата на три најзагадени градови во светот.

ИК на ВМРО-ДПМНЕ го осуди политичкото насилство на СДСМ манифестирано преку стотици отпуштања од работа, деградирања и раскинувања на договори. Со ваквиот начин на работа, актуелната власт ја враќа Македонија назад во времето на мрачната транзиција кога не постоеја никакви норми, а единствен критериум некој да добие работа или да го задржи своето работно место не беа професионалноста или квалификациите, туку слепата послушност кон политичкото водство.

ИК констатираше дека практично не постои ресор во кој што Македонија не назадува и заклучи дека треба да се изготват соодветни стратегии со кои партијата ќе се спротивстави на уништувањето на земјата кое на крајот паѓа на товар на сите граѓани.

9 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Haчeлeн дoгoвop помеѓу Заев и Ахмети – Пpoблeм cѐ yштe пpeтcтaвувa пpeмиep Албaнeц

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција....

САД бapaат тpaнcпapeнтнa иcтpaгa за eксплoзиjaтa во Беjpyт

САД денеска повикаа на транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут, каде треба да пристигнат припадници на ФБИ за да им помогнат на либанските власти...

(Видео) Цpн гycт чaд ја пpeкpи Атина – Из6yвнa пoжap во фaбpикa

Облак од густ црн чад ја прекри Атина откако избувна пожар во фабрика за рециклирање пластика во саботата наутро. Пожарот избувнал во погон во Метамофозис,...

(Видео) Зaглaвeнитe Албанци пoчнaa пpoтecт на гpчкaтa гpaницa, aмбyлaнтнo вoзилo пpeгaзи дeтe

Илјадници Албанци почнаа протест на грчко-албанската граница Какавија, откако од вчера, пред истекот на рокот до 3 часот наутро за воведување на новите грчки...

Кoj ce извeкoл пapи со инcaјдepcки инфopмaции од Еуpoстaндаpд бaнкa? – Тeчaт poкoвитe за oбeштeтyвaњe

Кој се повлекувал пари пред да пропадне Еуростанадард банката? Дали имало инсајдерски информации од Народаната банка дека и се спрема пропаст неколку месеци порано,...

More Articles Like This