НОВИОТ УСЕИН БОЛТ: 7 годишниот Рудолф е најбрзото дете на светот!

Поврзано

(Видео) НЕОБИЧНО ПРИЈАТЕЛСТВО: Кучето Медо си донесе срнче од шумата

Верувале или не, нешто невидено се случи: кучето Медо донесе мало срнче во домот на Кире Радески, кој неколку...

ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН НЕ ОЧЕКУВА ВЕЧЕР: По 21 часот ќе можете да го погледнете зaмрaчyвaњeтo на Месечината

Помрачување на Месечината се случува кога Месечината е полна, а нејзината светлина е блокирана од сенката на Земјата. Тоа...

(ВИДЕО) ПРЕКРАСНА ГЛЕТКА: Делфини го разубавија брегот на Халкидики

Во Грција уживал и морскиот свет во периодот пред да се отворат плажите – камерите уловиле делфини како уживаат...

Рудолф Инграм Јуниор веќе има свој прекар – „Големата молња“, додека други го нарекуваат следниот Усаин Болт.

Иако има само седум години, малиот веќе има свој Инстаграм профил со над 300.000 следбеници, а освен трчање, тренира и американски фудбал.

Ова момче го привлече вниманието на планетарни ѕвезди од светот на спортот како Леброн Џејмс, како и вниманието на Tampa Bay Buccaneers. Вниманието на пошироката јавност го привлече со трката на која седумгодишниот Рудолф истрча сто метри за само 13,48 секунди, што претставува американски рекорд во категоријата во која влегува неговата возраст. Малиот Рудолф почнал да тренира кога имал само 4 години.

„Можам да му ја овозможам сета опрема која му е потребна за да биде одличен, но неговата сила, работната етика и волката за успех се оние нешта кои го мотивираат, движат и доведуваат до одлични резултати. Тој не сака да се чувствува како губитник. Сака да победува“, вели таткото на Рудолф.

Тој го води неговиот Инстаграм профил и ги следи неговите тренинзи. Вели дека се обидува да биде сигурен дека неговиот син ќе има нормален живот.

„Никогаш не сум пропуштил тренинг, никогаш не сум пропуштил натпревар и работам на сите негови тренинзи. Тој е голема ѕвезда за другите луѓе, но за мене е само бебе. Јас сум снимател, тренер, негов возач и сето тоа без никаков надомест. Моја желба е да го видам што посреќен во она што сака да го прави“, додава таткото.

Се надева дека еден ден неговиот син ќе се натпреварува на Олимпијада.
„Но, и да не отиде на Олимпијада, не е важно. Одиме понатаму. Важно е дека секогаш стојам зад него. Мора да стоите зад вашето дете и постојано да го поддржувате, па на крајот тоа сигурно ќе стане некој во животот“, заклучува таткото.

Освен што се занимава со трчање и фудбал, Рудолф Инграм Јуниор повремено е ангажиран и како модел.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести