October 20, 2021, 11:29 pm

Нови нeмиpи во Авганистан: Три екcплoзии во кои зaгинaa најмaлку три лица, а 20 се пoврeдени

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најмалку три лица загинаа, а 20 се повредени во серија од три експлозии, чија цел биле талибански возила во главниот град на провинцијата Нангархар, во источниот дел на Авганистан.

Засега никој не преземал одговорноста за денешниот напад во Џалалабад, но терористичка организација Исламска држава има седиште во источен Авганистан и е непријател на новите талибански власти во земјата.

Не е познато дали меѓу загинатите и повредените во овој инцидент имало талибански службеници, а денеска, според соопштение на полицијата, во главниот град Кабул, исто така, експлодирала леплива бомба при што две лица биле повредени, но не е познато која била конкретната цел на овој напад.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This