August 13, 2020, 10:20 am

НОВИ 72.3 МИЛИОНИ ЕВРА ЗАДОЛЖУВАЊА: За четири месеци половина милијарда евра нов долг, платата и пензиите намалени!

Поврзано

Важни информации за физичките и правните лица кои што биле клиенти на „Еуростандард банка“

Информации за физичките и правните лица коишто биле клиенти на „Еуростандард банка“ ад Скопје Од причина што на „Еуростандард...

Анализа на Народна банка: Храната поскапела во јули, инфлaцијата ќе оди нагоре

Храната поскапела во јули, инфлацијата ќе оди нагоре, покажуваат податоците на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка,...

И официјално: Зaтворена Еуростандард банка, НБРМ со детали за одлуката

Народната банка денеска ја зaтвори банката Еуростандард АД Скопје поради нeисполнување минимални законски услови за работење. Како што соопшти гувернерката...
- Advertisement -

Македонската економија е на колена и секојдневно тоне. Нема ден, а да не излезе некој поразителен податок. Пари за предвиденото покачување на пензиите нема, а просечната плата се намалува наместо да расне. Црното економско трио Заев, Тевдовски и Анѓушев ја туркаат државата во рецесија, истакна Христијан Делев од ВМРО-ДПМНЕ.

-Опаѓа индустриското производство во континуитет, а единствено што знае црната економска тројка е преку нови енормни задолжувања да ги покрива дупките и сопствената неспособност. Од вчера Република Македонија е задолжена за нови 72.3 милиони евра. Цели 11.3 милиони евра повеќе од тоа што го најавија со електронската аукција. Со задолжувања, владата за четири месеци ја задолжи државата за 320 милиони евра, а од државните девизни резерви стопи дополнителни 177 милиони евра. Тоа е вкупно околу половина милијарда евра за само четири месеци од владеењето на СДС за кои граѓаните не знаат за што се потрошени, рече Делев и додаде:

„Дополнителен проблем е што ова задолжување се реализира токму пред избори. Државата зема огромна сума на пари која може да биде злоупотребена за поткуп на гласачи. Постојат информации дека СДС сака да реализира уште две задолжувања во изборниот период, односно во октомври и уште четири до крајот на годината. Сето ова фрла силен сомнеж дека интензивните задолжувања на СДС овој период се поврзани со изборниот процес. Како СДС ја третира економијата говори и фактот што Македонија е исфрлена од ранг листата за конкурентност што ја објавува Светскиот економски форум. Ја нема! Во тие 137 земји, рангирани се сите земји во регионот и соседството. На пример Србија е рангирана на 78 место, Бугарија е рангирана на високи 49 место додека Албанија е рангирана на 75 место. Само Република Македонија и Косово не се рангирани на овој светски престижен форум“.

Проблемот зошто Македонија, додаде Делев, не е рангирана е заради тоа што никој од сегашната влада не нашол време да го пополни формуларот и да го прати до овој престижен форум.

-Во времето на ВМРО-ДПМНЕ, Македонија на Светскиот глобален форум за глобална конкурентност беше рангирана на високото 60-то место. Граѓаните веќе го чувствуваат економскиот колапс кој е пред вратата и на 15-ти октомври имаат можност со заокружување на гласачкото ливче да го запрат тоа и да го казнат СДС за расипништвото и хаосот што го создаваат.

Latest News

Eуролинк осигурување нема никаква поврзаност со Еуростандард банка

Во врска со тековните случувања поврзани со Еуростандард банка, а со цел правилно информирање на нашите клиенти и соработници,...

Куновска збyнeтa: Заев се oткaжaл од патни трошоци, па пратеник ли ќе биде?

Софија Куновска, актерка и пoранешнa функционерка на СДСМ на Фејсбук иронизира по најавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека се откажал од...

Уaпceни двe лицa, пoлициjaтa кaj нив пpoнaшлa мapихyaнa

На 12.08.2020 во 21.40 часот, полициски службеници од СВР Скопје на кеј „Димитар Влахов“ ги лишиле од слобода Ф.С.(26) од с.Желино и Н.А.(22) од...

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридски рамковен договор

Пред деветнаесет години на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава во 2001 година. Преговорите почнаа...

Гoлeм пoжap из6и во тeкoт нa нoќтa вo Гpциja

Голем шумски пожар изби во текот на ноќта на грчкиот остров Икариа, а според грчките медиуми не претставува опасност за населените места. Според истите информации,...

More Articles Like This