November 28, 2021, 6:41 pm

Нови caнkции за Белорусија: ЕУ воведе зaбpaна за извоз и огpaничен пристaп до финансиските пазари на унијата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската унија донесе одлука за воведување на секторски санкции против Белорусија, се наведува во соопштението на Советот на ЕУ.

Рестриктивните мерки вклучуваат забрана за извоз во Белорусија на комуникациски технологии и стоки со двојна употреба, ограничувања на трговијата со нафтени производи, тутун и калиумова сол што се користат за ѓубрива.

Покрај тоа, Белорусија има ограничен пристап до финансиските пазари на ЕУ.

„Советот воведе нови ограничувачки мерки против белорускиот режим како одговор на ескалацијата на грубите повреди на човековите права во Белорусија, агресивниот прогон на граѓанскиот сектор, демократската опозиција и новинарите. Во изјавата.
Да потсетиме, Европската унија го воведе четвртиот пакет санкции против Белорусија, проширувајќи ја листата на санкции на уште 78 лица и осум организации.

Шефот на европската дипломатија, Хосеп Бореj, не го исклучи воведувањето на петтиот пакет санкции.

Покрај тоа, Канада воведе санкции против 17 физички лица и пет компании, Велика Британија против две компании и 11 физички лица, а Министерството за финансии на САД додаде уште 16 лица и пет организации на списокот со санкции.

Latest News

Еве од што зависи оставkaта на Заев

Премиерот Заев без конкретен одговор дали во овој момент ќе се повлече од премиерската функција или пак ќе го...

More Articles Like This