НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД 29 МИЛИОНИ ЕВРА: Секој месец пред исплаќање на плати, Владата се задолжува

Поврзано

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Од полноќ нови цени на гоpивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...
- Advertisement -

На официјалната страна на Министерството за финансии, за денес закажана е аукција на државни хартии од вредност во вкупен износ од 1.780.000.000 или скоро 29 милиони евра.

Имено на страната на Министерството за финансии закажана е аукција на 15 годишни државни обврзници без девизна клаузула во износ од 100.000.000 денари, 2 годишни државни обврзници без девизна клаузула во износ од 300.000.000 денари , 12 месечни државни записи без девизна клаузула во износ од 1.130.000.000 денари и 6 месечни државни записи со девизна клаузула во износ од 250.000.000 денари.


Владата константно се задолжува. Само од доаѓањето на власт за неполна една година владата ги задолжи македонските граѓани над 1.5 милијарди евра бруто задолжувања додека нето задолжувањата се во износ од 566 милиони евра односно секое семејство за 1.200 илјади евра. Се поставува прашањето за што се искористени овие пари? Капитални инвестиции нема, нови патишта нема, нови училишта,нови градинки нема, нови субвенции за земјоделците нема, анализира Економски.

Имено, во јавноста излегоа информации дека реализираните капитални инвестиции во јануари 2018 година се 6 пати помалку од капиталните инвестиции реализирани во јануари 2017 година.Тоа се само 4 милиони евра за изградба на автопатишта, патишта, пруги, објекти во образованието, здравството и културата.

-Додека сегашната влада кога беше во опозиција ветуваше дека нема да се задолжува од кога седна на владејачкото столче задолжувањата се константни . Според експертите позагрижувачки е фактот дека овие пари не се трошат за капитални инвестиции кои би значеле долгорочен раст и кои се единствен начин да се оправдаат енормните задолжувања. Експертите изјавуваат дека развојот на една држава се темели на обемот на капиталните инвестиции. Задолжувањето како инструмент е оправдано само ако со него се финансираат капитални инвестиции кои во владеењето на оваа власт отсуствуваат, пренесува порталот.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

„Наркос Македонија“ , кpиминaлнa империја изградена на темели од „зелено злато“

Уште во 2016-та во Македонија е легализирана марихуаната за медицински потреби. Од тогаш марихуаната може да се одгледува во...

(Видео) Чулев го оствари ветувањето, на поткyпyвачите им се зakaнува затвор до 10 години

Пред нас се уште едни значајни парламентарни избори, избори кои што, по правило треба да бидат празник на демократијата, доказ за функционирањето на уставно-правниот...

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дoзи вaкцинa пpoтив Koвид-19

Директорот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Димитриев во колумна за американскиот неделник „Њузвик“ истакна дека Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони...

(Видео) Најсветлата комета помина над Јадранското Море

Кометата Ц/2020 Ф3 (Неовајс) беше воочлива пред зората за време на претходната недела на радост на љубителите од северната хемисфера. Велат дека тоа е...

Од 77 зaрaзeни бремени жени со коронавиpyc во земјава, 34 биле без cимптoми

Вкупно 77 бремени жени се регистрирани досега како заразени со Ковид 19, покажуваат последните податоци на Институтот за јавно здравје. Според информациите на ИЈЗ, од...

More Articles Like This