August 15, 2020, 5:06 pm

НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ: Следниот вторник Заев ќе не задолжи занови 86,9 милиони евра – парите ќе ги враќаат земјоделците, таксистите, превозниците…

Поврзано

МБА: Сите банки се подготвени да одговорат на потрeбите на клиентите на Еуростандард банка

Македонската банкарска асоцијација во соработка со институциите нејзините членки ги превземаат сите потребни активности за да им излезат во...

Костовски: Спpeчeнa е продажбата на банката, некому му се брзаше

Ние сами ќе ја спасевме банката, но на некому му се брзаше. Зошто, како, при неформирана Влада, при пaндемија,...

Костовски директно го oбвини Николче Петковски за пpoпаѓањето на Еуростандард банка

Трифун Костовски, мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, на денешната прес коференција директно го oбвини поранешото раководство за неуспешното работење...
- Advertisement -

Ново задолжување од високи 86,9 милиони евра е закажано на 28.11.2017 односно во вторник наредната недела.

На официјалната страна на министерството за финансии е закажана нова аукција на државни хартии од вредност и тоа на 6 месечни државни записи без девизна клаузула во висина од 500.000.000 или 8.123.476 милиони евра, потоа 12 месечни државни записи без девизна клаузула во висина од 4.600.000.000 или 74.735,987 милиони евра , 3 годишни државни обврзници без девизна клаузула во висина од 120.000.000 или 1.957.585 милиони евра и 15 годишни државни обврзници со девизна клаузула во висина од 125.000.000 или 2.030.869 милиони евра.

Министерството за финансии исто така се задолжи оваа недела на 21 ноември во висина од 31.52 милиони евра. Задолжувањата вртоглаво растат, исто така ММФ во својот извештај за Македонија ја потенцираше опасноста од големиот долг кој до 2020 доколку задолжувањата се движат со вакво темпо би пораснал на 53 % што е загрижувачка бројка бидејќи на тој начин земјата се воведува во опасност да не може да ги сервисира сопствените долгови.

Вкупниот долг на Македонија до сега изнесува близу 640 милиони евра односно со овие нови 86,9 милиони евра би пораснал на приближно 726 милиони евра што е огромна сума.

Владата на СДСМ без усул ја задолжува земјата и македонските граѓани, тие во својата кампања остро ги критикуваа задолжувањата но сега го прават сосема спротивното вртоглаво се задолжуваат без да изградат со тие пари било каков капитален проект кој е од инфраструктурана или стратешка важност за државата.

1 коментар

Latest News

Oпштинa Бутел лидep во пpивpeмeни вpaбoтyвaњa, пoткyп или пoтpeбa?

Општина Бутел е лидер во привремените вработувања на ниво на територија на државата, втора на листата е УЈП, следува...

Кoрoнaвиpyc во пcихиjaтpиcкaтa бoлницa во Демир Хисар, пoчинa пaциeнткa, 12 се зaрaзeни

Корона вирусот влезе во Психијатриската болница во Демир Хисар каде се заболени 12 пациенти, а една штитеничка почина како потврден позитивен случај, а тоа...

Kpитичнo во Индиja – Bо eдeн дeн peгиcтpиpaни peкоpдни 65 илjaди нoвoинфициpaни со Koвид-19

Индиското Министерство за здравство во саботата информираше дека најмалку 65.002 лица биле позитивно тестирани за Ковид-19 во текот на изминатиот ден, при што вкупниот...

Цpниoт билaнc и нaтaмy pacтe – Рeгиcтpиpaни 141 нoвoзaбoлeни и 4 пoчинaти лицa од Koвид-19

Во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 51 Куманово 19 Дебар 2 Штип 15 Прилеп 6 Тетово 6 Струга 16 Велес...

KOЛУMHA HA COTИP KOCTOB: Пpeгoвopи со пoceбни потреби и бapaња

Несоодветната политичка култура ќе биде главната пречка за вистински демократски промени во земјите на Југоисточна Европа Габриел Алмонд, 1988г. Сведоци сме на штетни дворски и политички игри...

More Articles Like This