August 14, 2020, 12:46 am

НОВО ИМЕ ОД ЈУНИ: Јоханес Хан е убеден дека името на земјата ќе се промени до крајот на јуни

Поврзано

Адеми: До трето одделение со физичко присуство, другите ученици ќе учат од дома

Комисијата за зapaзни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во...

Пендаровски: Ако Заев не обезбеди мнозинство, го враќа мандатот назад

Претседателот Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од...
- Advertisement -

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан денес во Софија изјави дека ЕУ е уверена дека спорот помеѓу Македонија и Грција ќе биде завршен до крајот на јуни

Запрашан дали спорот помеѓу Грција и Македонија би можел да се реши до крајот на претседателствувањето на Бугарија со ЕУ, Хан изјавил дека е убеден во тоа.

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева исто така изрази надеж дека одлуката за отворање на пристапните преговори на „БЈРМ“ и ЕУ ќе започнат во јуни.

„Земајќи ги во обзир моменталните случувања и преговори, верувам дека постои голема шанса тоа да се случи“, изјавила Захариева и додава дека владите на Грција и Македонија покажале политичја волја да се најде трајно решение.

9 КОМЕНТАРИ

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This