НОВО ОТКРИТИЕ ВО СОНЧЕВИОТ СИСТЕМ ГИ ПOТPEСE НАУЧНИЦИТЕ: Најдобрата месечина на Сатурн се оддалечува од планетата побрзо отколку што се мисли

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...

Титан мигрира далеку од својата домаќинска планета 100 пати побрзо од претходната проценка. Откритието го стресе нашето разбирање за Сатурн и потеклото на неговите природни сателити.

Титан, единствената месечина во нашиот сончев систем со атмосфера, се повлекува од Сатурн со брзина од 11 сантиметри (4 инчи) годишно, според новите истражувања објавени оваа недела во „Природа“. Претходната проценка беше 0,1 см (0,04 инчи) годишно, што е 100 пати побавно од новата проценка.

Ваквата ситна стапка на миграција може да изгледа незначителна во огромноста на просторот, но како и нашите континенти кои полека се менуваат, овие мали чекори додаваат во огромни временски размери. За „Титан“, ова значи големо размислување за неговата астрофизичка историја и веројатноста за целиот сончев систем. Уште повеќе, ажурираната проценка ја потврдува неодамна предложената теорија поврзана со овој точен феномен: надворешната миграција на планетарните месечини.

Месечината со доволна маса изврши мала гравитациска влечка на нивните планети домаќини, предизвикувајќи привремена испакнатост. Овие непрекинати струи и протоци го нарушуваат гравитациското поле на планетата, предизвикувајќи месечината да се турка напред по својата орбита и да се оддалечува од неговиот домаќин. Таков е случајот овде, бидејќи нашата Месечина полека се оддалечува од Земјата со брзина од 3,8 см (1,5 инчи) годишно. Но, нема потреба од паника; не ризикуваме да ја изгубиме Месечината до длабочините на вселената, бидејќи стапката на оддалечување на Месечината е толку бавна што нашето Сонце ќе ги уништи и Земјата и Месечината пред тоа да се случи.

Новата проценка беше овозможена со анализа на податоците собрани од вселенското летало Касини на НАСА, кое поминало 13 години во истражување на Сатурн, пред нејзината херојска смрт во 2017 година. Во метод познат како астрометрија, научниците мапирале соѕвездија во позадината на сликите Касини за да воспостават статичко референтна рамка. Ова им овозможи прецизно да ја следат позицијата на Касини со текот на времето, вклучувајќи ја и нејзината близина до Титан. Другата техника, наречена радиометрија, ја мери брзината на леталото, бидејќи беше под влијание на гравитациското влечење на Титан. Користејќи ги податоците од овие две независни техники, истражувачите излегоа со иста проценка за стапката на надворешниот нагон на Титан.

Актуелно

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Повеќе вести