НОВО ТЕСТИРАЊЕ НА „ЦИРКОН“: Руската армија ќе ја тестира супер-ракетата „Циркон“ следниот месец

Поврзано

Ново супер лесно оклопно возило на руската apмија

Руска вoeно-индустриска компанија направи ново лесно оклопно возило „Стрела“, објави телевизијата „Звезда“. Возилото тежи 4,7 тони , што е двојно...

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на...
- Advertisement -

Според извори од безбедносните структури на Северозападниот федерален округ, тестирањето ќе биде реализирано на воен полигон на Северната флота.


Следното тестирање на перспективната хиперсонична противбродска ракета „Циркон“, судејќи според сѐ, ќе се реализира на воен полигон на Северната флота до крајот на оваа година. Ова во петокот на интернет-порталот ТАСС му го пренесе соговорник од безбедносните структури на Северозападниот федерален округ.

„Лансирањето на ракета „Циркон“ ќе биде реализирано во акваторијата на Белото Море до крајот на оваа година. Конкретниот датум ќе биде одреден кога сè ќе биде подготвено“, рече тој, додавајќи дека во моментов се комплетира специјална понтонска платформа од која ќе се реализира лансирањето на новата ракета.

Од „НПО Машиноградба“ (НПО машиностроения) не ги коментираа овие наводи.

За ракетата „Циркон“
За перспективите на новата хиперсонична противбродска ракета „Циркон“ неодамна зборуваше рускиот претседател Владимир Путин, кој во февруари им се обрати на руските пратеници. Проектот „Циркон“ вклучува изградба на ракета способна да достигне брзина од 9000 км на час на нејзината траекторија на летот, со ефективен дострел поголем од 1000 километри. Основите платформи кои ќе ги имаат овие ракети во своето вооружување ќе бидат површински бродови и јуришните подморници. Според воените експерти, во овој момент не е можно да се соборат овие проектили со помош на познатите средства за противракетна одбрана кои се наоѓаат во вооружувањето на воените бродови.

Latest News

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

More Articles Like This